• kvp
    #16
    Az 5G ket technologiabol all. Egyreszt az uj ip alapu protokollokbol, amik jok. Masreszt az uj frekvencia savokbol, ami ugyanugy nem jo, mint ahogy az is mellenyulas volt, hogy a mikrok miatt szabad 2.4 GHz-re tettek a wifi es a bluetooth kapcsolatokat is. Na most wifi-bol azota mar van 5-6 GHz-es es most jott melle az 5G a 28-39 GHz-el, meg a 0.45 MHz-es narrow band-del. Ebbol az utobbi teljesen jo, de az csak IoT-hez valo. Raadasul az ujabb wifi is jon az uj, 57-70Ghz-es savjaval.

    Na most ez a 28-39 GHz ugyanugy melegit mint a 2.4 GHz-es wifi. Csak mig a hagyomanyos wifi es gsm rendszerek nem iranyitott antennasak, igy az energia szetterul, addig az uj 5G rendszerekben lehetoseg van az elektronikusan iranyitott antenna hasznalatara (mint katonai radarok eseten), igy a sugarzas csak egy tusugarban megy ki az adotoronybol, pontosan a cimzett antennajara fokuszalva. Ez nagyobb savszelesseget jelent, ugyanakkor ha valaki veletlenul belep a sugarba, akkor a teljes kimeno adoteljesitmeny rajta megy at. Ez mar jelentosebben tud melegiteni. Nem annyira veszelyes, de nem veletlen nem rakjuk a macskat sem a mikroba szaradni, mert nem tesz jot neki. Az amerikai hadsereg mikrohullamu tomegosztlato fegyverei is ezen a taromanyon mukodnek, tehat igazabol nem hatol melyre a sugarzas, csak olyan erzes mintha egne az illeto bore. Es 5G eseten remelhetoleg az adotorony szoftvere eleg gyorsan eszreveszi, hogy blokkolt a line of sight ut es atkapcsol a lassabb szort uzemre vagy keres egy masik visszapattano jeleutvonalat. (mivel ez szoftveres rendszer, ezert egyedi firmware-el akar iranyitani is lehet a kornyezo tornyok sugarzasat egyetlen celszemelyre, persze akkor hirtelen kiesik a net mindenkinek)

    Tehat az 5G nem tul veszelyes, ha jol van megirva az adotornyok szoftvere es nem elnek vissza vele. Ha megis, akkor is csak annyira karos, mintha valaki belesetalna a jenki tomegoszlato rendszer sugaraba es nagy tomegben is csak max. par celpontot lehet vele megporkolni. (es nem is halnak bele, csak kellemetlen) Na most hibas, de amugy meg mukodo szoftvernel az idonkent toredek masodpercre jelentkezo szuro fajdalom a boron nem akkora mellekhatas, hogy ezert ne vezessek be a technikat, bar ha gyakoriva valik, akkor lehet, hogy a szofveresen iranyitott beam forming-ot ki kell majd kapcsolni az adotornyokon. Onnantol meg nem sokkal veszelyesebb mint a sima iranyitatlan wifi.

    ps: A wikipedia idevago resze:
    "Extremely high frequency EHF 11 30–300 GHz
    10–1 mm Radio astronomy, high-frequency microwave radio relay, microwave remote sensing, amateur radio, directed-energy weapon, millimeter wave scanner, wireless LAN (802.11ad)"

    Ebbol csak a directed energy weapon resz a gaz, meg az, hogy a downlink savszelesseget ugyanazzal az elektronikailag vezerelt sugarformalassal novelik, mint amitol egy ilyen fegyver pontosan es gyorsan celra tud allni.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Active_Denial_System