• kvp
    #10
    Az a gond, hogy egy multinacionalis ceget, ami az allamok kozott (felett) letezik, nem igazan lehet helyi modszerekkel megfogni, mert egyszeruen odebball. Meg a beteleit is csak onbevallas alapjan lehet elerni, hiszen nincs egyetlen olyan allam se aki teljes felugyeleti joggal rendelkezne felette.

    Mindezek mellett persze nem igazan lehet mas tenni, mint megprobalni, mert az allamok adobevetel nelkul nem kepesek egy allamtol elvart szolgaltatasi szintet nyujtani, legyen az kozbiztonsag vagy akar a jogrendszer mukodese. Viszont a jovedelembol elo maganembereket igazabol lassan nem eri meg adoztatni, mivel kezd jelentektelenne valni a beveteluk a vilagban mozgo penzekhez kepest. Marad a forgalmi ado, ami szamlakkal tettenerheto, de ez csak a belfoldi forgalmakat latja es maradna a toke ado, tehat a penztokek megadoztatasa. Viszont ez kormanyzati szinten csak egy vilagkormanynak menne vagy egy kormanyok kozti kozos megallapodassal lehetne utolerni a cegeket, hogy ne legyen hova futniuk.

    Az EU megkozelitese ennel egyszerubb, vamkent tekint az adora, ha egy multi szolgaltatni akar az EU-n belul, akkor fizessen. Annyit amennyit az EU megallapit, mivel mas modon nem hatarozhato meg, hogy mennyi a beveteluk, tehat az EU hasraut. Ez egy koztes megkozelites, ami se vilagmeretu megegyezest, se vilagkormanyt nem igenyel, egyszeruen a mukodesi engedelynel vagja meg a multikat. A modszer jo, bar nem tul hatekony.

    A fentiek fenyeben szerintem globalis szolgaltatasi vamkent kellene hivatkozni a digitalis adozasra. (vamot pedig mindenki fizet, vagy nem lepi at az aru a fizikai vagy jelen esetben digitalis hatart)