• Fefy
    #24
    Nincs rá megfelelő válasz, de alapvetően én úgy gondolom, hogy ilyen esetben a szabálytalanul közlekedő maradjon ott. Etikailag/morálisan lehet, hogy az öregember jobb (nem a legmegfelelőbb szóhasználat, de remélem a lényeg átmegy) választás, viszont így kismamaként bátran ugrálhatnál a robikocsik elé, úgyis a környező időseket kapná telibe a kocsi (ez kicsit túlzó, de azért remélem átmegy a lényeg).

    A fentiek alapján egyébként lehet, hogy megköveznek, de kitartok a véleményemnél. Viszont, hogy ellent is mondjak a saját válaszomnak: ha csak tisztán morális/társadalmi megközelítésből nézem a problémát, akkor az idős embert ütném el, viszont a mérnöki oldalam alapján a kismama a logikusabb választás. Vonatkoztassunk el attól, hogy kismama vs idős ember (mivel szoftveresen valós időben ezt azért még elég nehéz megállapítani egy dinamikusan változó környezetben). Adott egy szituáció: van 1 szabálytalanul közlekedő ember és egy szabályosan közlekedő ember. Melyiknek legyen "jutalom" a biztos életben maradás? Ha a kismama/idős ember faktort kivonjuk a képletből, csak 1+1 emberről beszélünk (kortól, nemtől, mindentől függetlenül), azért igen csak a szabályosan közledő felé billen a mérleg.

    A legszomorúbb az, hogy az ilyen problémák esetén mivel emberek vagyunk, nem tudjuk figyelmen kívül hagyni a társadalmi/etikai kérdéskört sem. Enélkül ugyanis maradna 1 szabályosan közlekedő vs 1 szabálytalunk közlekedő. Magunknak viszont generálunk olyan problémát, hogy 1 kismama vs 1 idős ember. Így viszont azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy melyik hasznosabb a társadalom szempontjából: Esetlegesen egy 70 éves top kutatómérnök vs egy 25 éves munkakerülő akinek lehet, hogy lesz egy alkoholista gyereke (durva példa, de ezt a szoftver végképp nem tudja eldönteni, de már társadalmilag is megosztó válasz érkezne a kérdés eldöntésére), de lehet egy 70 éves nyugdíjas már csak hobbiból kertészkedő vs egy későbbi Nobel-díjas gyerekkel megáldott kismama. Valahol szerintem meg kell húzni a határt. Én személy szerint a "darab-darab" szintnél magasabbra nem mennék. Gyakorlatilag így a rendszer jutalmazna is, mivel a szabályosan közlekedő életben marad, a szabálytalan meg előbb vagy utóbb az evolúció martaléka lesz.