• kvp
    #44
    Alapvetoen mas technologiakkal kell marsi koloniat epiteni mint amit itt a Foldon hasznalunk. Mi van a Marson, ami az ISS-en nincs? Viz, szendioxid, rengeteg hely es jo sugarzasarnyekolas a felszin alatt. Mi kell a kolonia felepitesehez? Elso korben viz, oxigen, szendioxid a novenyeknek es jo sok sugarzasvedett hely. Mit kell elso korben odavinni: minden technikai feleszerelest es az aeroponikus kert novenyeit.

    Viszont kello meret folott mar sokkal egyszerubb a gyartashoz szukseges gepeket is odavinni. Egyreszt ez azt jelenti, hogy olyan gyarosorokat kell odavinni, amik kepesek sajat magukat is legyartani, masreszt olyan szerszamokat es eszkozoket kell vinni elso korben is, amiket ezek a gyartosorok keszitettek. Ez joreszt 3d nyomtatott es cnc megmunkalt eszkozoket es egyeb felszereleseket jelent. Mivel ma mar egy egesz mukodo kemiai hajtomu kinyomtathato fembol, ezert nem megepo modon a kisebb letfenttartasi rendszerek, mint pl. a keringtetoszivattyuk, hocserelok is.

    Tehat ha az egesz koloniat eleve ugy szerelik fel, hogy az eszkozeik helyben eloallithatoak legyenek, helyben masolhato gepsorokon, akkor viszonylag egyszeru dolguk van a bovitesnel. Alapanyagnak idealis esetben rozsdamentes acelt es muanyagot erdemes felhasznalni, mivel mindkettohoz az alapanyag nagy mennyisegben talalhato a Marson, vas oxid es szendioxid formajaban. A vasoxid vassa alakitasahoz csak hoenergia kell (ertsd aram), mig a muanyagok alapvetoen vizbol es szendioxidbol allnak. Mindketto van boven.

    Az energiaelloallitasra szerintem a legegyszerubb megoldas a napelemek hasznalata. Az olcso es konnyen gyarhato, de ugyanakkor nem tul jo hatasfoku amorf kristalyos napelemek sziliciumbol, azaz homokbol allithatoak elo, ami ugyancsak eleg sok van a Marson. Legfeljebb 10x akkora teruletet kell lecsempezni ugyanannyi aram eloallitasahoz mint a Foldon, modern napelemek eseten. Ehhez hely viszont boven van, mivel a kolonia ugyis a felszin ala kerulne.

    Az egyetlen kerdeses terulet a mikroelektronikak es egyeb vezerlorendszerek, tovabba a gyogyszerek es hasonlo bonyolultabb kemiai termekek eloallitasa lenne, amit egeszen addig a Foldrol kellene megoldani, amig a szukseges gyartokapacitas ki nem epul helyben. Ellenben ezek viszonylag kis meretu es konnyen szallithato dolgok. Raadasul az egyszerubb chipeket akar ugyanazzal az fotoszenzitiv 3d nyomtatoval elo lehet allitani amit minden mashoz is hasznalhatnak. Mindezek melle meg a 3d nyomtatok es cnc gepek melle meg lehetne (mind muanyag, mind fem) froccsonto gepeket is telepiteni, amiket viszont mar egy cnc is kepes eloallitani helyben. Ezzel es a kiszolgalasukra epitett robotokbol nagyjabol egy teljes ipart fel lehet huzni viszonylag egyszeruen, bar nem tul gyorsan.

    A bazist pedig elve ugy kell kiepiteni, hogy minden konnyen szerelheto legyen, mindent el tudjanak erni a karbantarto robotok es mindent elo lehessen allitani helyben. Ez joreszt sziklaba furt alagutakat jelent, szort muanyag ho es legszigetelessel es szukseg eseten rozsdamentes acel elemekkel. Minden mechanikai elemet helyben gyarthatora kell megtervezni es lehetoleg helyben legyartani. Erre akar lehetoseg van az emberek megerkezese elott is, taviranyitasu leszallo gyarto modulok segitsegevel, amiket ugyancsak taviranyitasu robotok latnanak el nyersanyaggal. Amennyiben ez tul bonyolult vagy lassu, ugy az elso par szallitmanyt vihetik a Foldrol is, csak mindenkeppen az odaszallitott gepekkel kell oket mar itt is legyartani, hogy cserelhetoek legyenek kesobb.

    Nem azt mondom, hogy a leg kenyelmesebb kornyzet lenne ez az emberek szamara, de mindenkeppen elheto es tulelheto. Ha sikerulne a szallitast (mondjuk fisszios nuklearis vasimr hajtomuvek segitsegevel) jelentosen leroviditeni, akkor az automatikus gyartas miatt 2 hatvanya szerint nohetne a bazis eltarto kapacitasa, ami ugyan lassan indul, de nagyon hamar tobb tizezres es kesobb millios nagysagra novekedhetne, ahol egy ido utan egyreszt mar a Fold-Mars jaratok kapacitasa jelentene a novekedes hatarat, masreszt a nyersanyag kitermeles korlatai, ami egy teljesen ures bolygo eseten eleg messze vannak. (senkit nem zavarna, ha egy komplett hegyet szetturnanak egy par ev alatt vagy jelentos mennyisegu feldolgozatlan szemet keletnezne, bar 3d nyomtatott targyak es laborban eloallitott elelmiszerek eseten nem sok ujrahasznosithatatlan anyag keletkezne)

    A fentiek alapjan lehetseges a marsi koloniak letrehozasa, csak a kezdeti hataron kell atjutni es eleve az onfenttarto rendszerek megtervezese utan szabad odamenni, tobb lepessel elore gondolkodva. Ezt persze megelozheti egy kutato-felmero expedicio Foldrol hozott felszerelessel, de az aranyaiban dragabb lenne mint eleve helyben gyartani szinte minden nagyobb dolgot a megerkezes utan.