• lammaer
    #9
    No, én magam 42 éves vagyok, és most 13 éves a fiam.
    Úgy vagyok mint te is, hogy különösebben nem érdekel a közösségi média, ezért én is le vagyok maradva. A facebookot kb forumozásra használom....

    Jelen esetben 100%ig biztos vagyok abba, hogy a fiam kezeli tudja ezt a médiát...

    1. Nálunk mindenki (apa, anya, gyerek) gépe a nappaliban van, mindenki számára láthatóan elhelyezve a kezdetektől fogva. Ez nem jelenti azt hogy nincs privát szféra, kb kialakult az mint a multiknál az open space, hogy nem bámulunk bele egymás monitorjába, tehát biztos vagyok benne hogy amikor éppen banki ügyintézést folytatok, a gyerek ugyan láthatja hogy azt teszem, de nem fogja lelesni a pinkódomat. Ugyanez igaz visszafelé is, látom hogy éppen mondjuk a haverjaival csetel, de hogy kivel és mit azt nem lesem.
    Ezt egyébként tudatosan alakítottuk igy, annó olvastunk egy cikket ahol ez javaslat volt, gondoltuk kipróbáljuk, igy én is kivonultam a dolgozóból...

    2. Kezdetben közösen youtubeoltunk, olyan 6-7 éves korában az egéz osztály azzal volt elfoglalva hogy legó unboxing meg efféle marhaságokat töltsön fel. Mi is raktunk fel ilyeneket, aztán láttuk hogy ugye jöttek a szemét kommentek ("mi ez a faszság?", "az ilyen minek tölt fel ilyen szart?"), akkor együtt szembesültünk ezel és kezeltük le a dolgot. Tehát nem csak papoltunk neki hogy erre meg arra vigyázz, hanem gyakorlatban látta mi történhet és azt hogy kell lekezelni...

    3. Volt olyan hogy a kis osztálytársnőjét minden kurvának elhordták az egyik posztja alatt. Ezt is megnéztük, elemeztük, hogy lássa az ilyen az szinte mindennapos, nem különleges és csak neki szól.. természetesen szóltunk a kisány szüleinek hogy tudjon róla és legyen lehetősége kezelni a problémát...

    4. Igazából mivel aktívan fórumozok pl itt is, rendszeresen látta/mutattam hogy mi történik az ilyen helyeken. Látta hogy van olyan amikor én vagyok szemétláda troll, de azt is látta amikor engem küdtek el az anyámba vmi heves vita közben. Mivel látta hogy rám ez különösebb hatással nincsen, gondolom a szülői példa alapján ő is könnyebben le tudja kezelni ezeket...

    Emlékezetes esetem amikor World of Tanks ingame cseten egy klántag elég durván nekem esett (dögöljek meg, kapjak rákot, kiírtja a családomat meg egyebek) Na amikor épen ez zajlott, konkrétan magam mellé ültettem (olyan 8-9 éves lehetett, ugye ott gépezett a közelben) hogy gyere nézd meg, ilyen is van. Együtt röhögtünk, amikor egy két laza kommenttel még húztam is a srácot (miután az istennek sem sikerült lehiggasztani hogy mondja el mi a rossebb baja van), azóta is van 1-2 emlékezetes mondat amit felemlegetünk...

    5. Fontos hogy a kommunikációs csatorna mindig nyitva legyen. Ezt a legkönnyebb úgy elérni, ha mi beszélünk arról velünk mi történik az interneten (mondjuk vacsoránál, reggelinél) éppen kivel szólalkoztunk össze, melyik ipari troll irkált valami egetverő baromságot - és ilyenkor automatkusan a gyerek is megnyilik és fog beszélni arról vele mi történik. Mesél pl arról hogya kedvenc youtubere éppen milyen videót tett fel, sőt, ha látja hogy nyitott vagyok még meg is kér hogy nézzük meg együtt mert tök jó (szerinte. :) )

    6. Szerencsés vagyok, mert az érdeklődési körünk hasonló, igy kb ugyanazokon a fórumokon tevékenykedik mint én (sgn is itt van), de nem titokban, mint ahogy tudja hogy az ő apja a Lammaer, én meg tudom hogy ő kicsoda. Facen ugyanez a helyzet... volt már hogy beleálltak itt a fórumon, én meg igazából csak néztem mi történik. Mivel ügyesen megoldotta nem kellett semmit sem tennem, de ha láttam volna hogy gond van, valószinüleg megbeszéltük volna mi ilyen a teendő.

    Hát kb én itt tartok a gyerek internetes kiképzésénél.
    Utoljára szerkesztette: lammaer, 2019.02.01. 09:47:42