• Sequoyah
    #4
    Igy van. Az egesz "financing" kerdese akorul forog, hogy van valaki nagyszeru otlettel es uzleti tervvel, de nincs penze, es van valaki akinek van egy csomo penze, de nincs semmi jo otlete, e a kettonek egymasra kell talalnia.
    Musk az akinek van jo otlete, de nincs eleg penze hozza. Megtehetne azt hogy lassan epitkezik sajat penzbol es mindig csak a profitjat forgatja vissza a cegbe hitel nelkul, de akkor sosem er el a lehetseges potencialjat. Azert ekkora a vilaggazdasag amekkora most, es nem a 10-ede, mert a penzugyi/gazdasagi rendszer lehetove tette hogy masoknak a nagyszeru otleteit finanszirozzuk, a sajat, sokkal rosszabb otleteink helyett.


    Egyebkent egy ceg erteket sokfelekeppen meg lehet becsulni. Lehet a netto eszkozerteket szamolni, vagy siman a profitjat felszorozni az elvart nyeresegrataval (pl ha a piac 5% profitot var, akkor a ceg erteke a profitjanak a 20x-osa). Vagy tozsdere vinni, es akkor a piac megbecsuli hogy a fentiek szerinte hogyan alakulnak majd a jovoben. Ez a 28 milliard nem sokat jelent anelkul hogy tudnank, hogyan is szamoltak.
    Pontosan kiszamolni az erteket viszont csak egyfelekeppen lehet, ossze kell adni az osszes jovobeni profitjat, es annak jelenerteke az forintra pontosan a ceg erteke. Kar hogy nem latunk a jovobe:D De cegprofiltol fuggoen lehet jobb-rosszabb becslest adni ra.
    Szoval kerdes, hogy hogy konkret, ismert szamok alapjan szamoltak a ceg erteket, vagy vad talalgatasokba kezdtek hogy mekkora lesz majd valamikor a jovoben (ami tozsdere vezetes elott nem hallatlan dolog...). Es utobbi esetben csak a fantazia szab hatart, mert azt is gondolhatja valaki hogy a SpaceX lesz a Mars kolonizalasanak a vezetoje, es akkor 1000milliardokat is erhet...