bundasjezus#4
"Tavaly csak a Wechaten 500 millió cikket távolítottak el. Tiltottnak számítanak az 1984 és az Állatfarm című könyvek, továbbá a Micimackó is."
Döbbenet. Orwell tűpontosan látta előre mindezeket. Jön majd szépen sorban a történelemhamisítás és az újbeszél is.
Kezdem azt érezni, hogy a társadalmi folyamatok a világon mindenütt a diktatúra irányába mutatnak. Nyugaton finomabb, közvetettebb módszerekkel figyelik meg és irányítják az embereket, míg keleten nyíltan és közvetlenül, az élet minden területére kiterjedően. A társadalom pedig nem tud, vagy nem akar kitörni ebből a folyamatból.
Nyugaton a fogyasztói társadalomban a szabadság fokmérője a fogyasztás. Ha azt vehetek, amit akarok, akkor szabad vagyok. Ha eközben minden mozdulatomat, gondolatomat és tevékenységemet megfigyelik az sem érdekel. A lényeg, hogy bármit megoszthassak magamról a interneten, bármit megvásárolhassak. A nyugati típusú diktatúra azért félelmetesen hatékony, mert a színfalak mögött, a társadalom hallgatólagos beleegyezésével megy végbe. Nincs szükség terrorra, kemény fellépésre, mert a társadalom saját döntéséből, demokratikus úton tette és teszi legitimmé ezt a rendszert. Egy idő után pedig az sem fogja érdekelni a társadalmat, ha nem lesznek szabad választások. Egy a lényeg: senki ne gátoljon a fogyasztásban.
Keleten viszont eleve gyerekcipőben jár a demokrácia. Nincs történelmi hagyománya. Ott megszokott dolog, hogy a társadalmat keményebb kézzel vezetik. De még ott sem merik megtenni a vezetők, hogy nyílt diktatúrát vezessenek be, mert ez komoly ellenállást válthatna ki a társadalom részéről. Viszont keleten is vágynak a tömegek a fogyasztásra, ezért a politika megadja nekik, csak cenzúrázva, diktatúrában. A társadalom is úgy működik, mint a nem newtoni folyadékok. Ha hirtelen, durva hatások érik, akkor összezár, ellenáll, ha szép, lassú hatások érik akkor pedig enged. Ha a korlátozások selyempapírba és rózsaszín masniba vannak csomagolva, akkor a társadalom elfogadja és még meg is köszöni őket.
A kapitalizmus és a totalitárius politikai rendszerek érdekei, céljai végülis teljesen azonosak. Előbbi a fogyasztói totális kontrolljára törekszik, hogy befolyásolhassa azok fogyasztói szokását, így érve el minél nagyobb profitot. Utóbbi pedig azért törekszik totális kontrollra, mert az élet minden területén be akarja biztosítani a hatalmát a társadalom felett.
Visszatekintve a 20. századra, a nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákra, semmi jóra nem számítok a 21. században sem. Erős a gyanúm, hogy előbb-utóbb mindenütt diktatúrában fog végződni a demokrácia. Elég csak a populizmus előre törését megfigyelni hazánkban, Európában és a nagyvilágban. Ki tudja, pár évtized és ilyen kommentért már be fognak csukni, akár ki is végeznek majd.