• kvp
    #7
    Ketfelekeppen lehet legalisan penzt lopni. Ugy, hogy utanna semmi hasznos ne keletkezzen, ilyen a 20 centis kilato esete ami semmire sem jo. Meg ugy, hogy utanna az embereknek is legyen belole valami hasznuk, ilyen az ut es vasutfelujitasok esete, amibol tudnak lopni, de az emberek is kapnak valamit.

    A skot peldaval az a gond, hogy a helyszin ott van, de a penzbol varhatoan a helyiek semmit nem fognak latni. El is koltik, a hivatalos celjat se eri el (hasznalhato uripar), de meg a burkolt celjat (a helyi valasztok lefizeteset) sem eri el. Raadasul a penz jelentos reszet nem ellopni fogjak, hanem odaadjak olyan piaci szereploknek akik megkoszonik es elteszik, de cserebe semmilyen politikai vagy gazdasagi elonyt nem biztositanak a penzt elkolto poltikusoknak. Gyakorlatilag senki nem nyer rajta semmit.

    ps: A harmadik valtozat a penzkoltesre amit az EU is probal buntetni, amikor celzott maganszemelyeknek juttatnak toket, azaz egyreszt elmegy az allami tamogatas, ebbol lopnak magancelra, valamennyi jut a lakossagnak is mert valami hasznalhatora koltik, de kozben helyzetbe hoznak /feltokesitenek/ ismerosoket, akik utanna mar tenyleges gdp novekedest is tudnak generalni es bele tudnak szolni az allamtol fuggetlen gazdasagi folyamatokba is. Persze ez a fajta gazdasagi trukkozes nem jellemzo nyugat europara, igy a briteknel sem merul fel. A kinai gazdasagi csoda egyebkent pont erre a strategiara epul es japan is ezzel jott fel a semmibol a haboru utan, amig a 80-as evek kozepen nem hagytak magukat kicsinalni a britekkel kb. egy idoben egy magyar szarmazasu kockazatitoke befekteto altal.