• kvp
    #4
    Ezt a technikat mar probaltak az 50-es evekben mint az elso szines tv szabvanyt, de nem valt be, mert az erre erzekenyek rohamot kaptak a gyorsan villogo szinektol, mig a lakossag egy jelentos resze (foleg a fiatalok) jol latta a villogast. https://en.wikipedia.org/wiki/Field-sequential_color_system
    Szoval a talalmany ezen resze nem igazan nyero es ezzel el is veszettek a 3x-os felbontast.

    Marad a szinminoseg. Ebbol a szempontbol meg mindig nem tudtak a valodi RGB ledes OLED kijelzok szintjet hozni, az inorganikusokrol (GaAs diodak) pedig nem is beszelve. Raadasul a kijelzo kapcsolo retege alavetoen binaris (fekete-atlatszo).

    Marad a harmadik allitas, a gyors valtasi ido. Ez igaz, de a kijelzo binaris. Azaz ha mind a 3 RGB komponens csak 1 kepet kap, akkor csak 8 szin jelenitheto meg. Ahhoz, hogy a 8 bites melyeget elerjek mar 65536 frame kell, ami az RGB multiplex miatt mar a 196608 frame-et jelent. Na most ez a kijelzo gyors, de nem annyira hogy amig egy sima LCD megjelenit 1 darab kepet (egyet!), addig az egyebkent meg a 80-as evekben kitalalt es elvetett kijelzo megjelenitsen 196608 darab kepet. Egyszeruen nem lehet egy binaris (ketszinu) kijelzot olyan gyorsan villogtatni, hogy ertekelheto szinmelyseget produkaljon alacsony energiafelhasznalas mellett.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ferroelectric_liquid_crystal_display

    Az egyetlen felhasznalasnak a kismeretu, olcso, kis szinmelysegu (8/64/512 db szines) es nem baj ha jelentosen villodzo (8-15 Hz) kijelzoket latom, de azon a piacon ott vannak az olcso es tenyleg energiatakarekos OLED kijelzok, amik villogas es barmifele trukkozes nelkul tudnak szep szineket megjeleniteni es tenyleg csak annyi aram kell nekik amennyit nagyon hatekonyan fennye is alakitanak. (tehat 1 kep az 1 frame, 1x frissitve es onnantol a LED-ek energiahatekonysagan mulik) Arrol nem beszelve, hogy egy OLED kijelzonek sokkal lassabb elektronika is eleg, tehat a meghajtas is jelentosen kevesebbet fogyaszt az alacsonyabb orajel miatt.