Banderas1990#7
A lényeges pontok egy kicsit részletesebben összefoglalva:
- Az előirányzott elképzelés szerint az űrrel kapcsolatos katonai tevékenységek kikerülnének az Amerikai Légierő (Űrparancsnokság) hatásköréből és az ezzel kapcsolatos feladatokat egy újonnan létrehozott független haderőnem venné át (Gyakorlatban ez valószínűleg az Űrparancsnokság függetlenítését jelentené).
- Ez számos előnnyel (és hátránnyal.....) járna az adott szegmens tekintetében: projektek hatékonyabb kezelése, komolyabb lobbi-tevékenység, egyenrangúbb "bánásmód", saját érdekek effektívebb érvényesítése stb.
- Maga az elképzelés nem új keletű, az elmúlt években többször is felvetődött az amerikai törvényhozásban és egyeztetéseken, de mindeddig az ellen-lobbitevékenység (jelentős részben a Légierő részéről) hatékonyan hárította azt. Most az amerikai elnök a független Űrerő mögé állt, de attól, hogy ő utasítást adott az előkészítésre, még közel sem biztos, hogy végül valóban meg fog valósulni. Ezt végig kell verekedni a törvényhozáson is.
- Amennyiben megszületik a döntés, akkor sem telepít az Egyesült Államok egy csettintésre egy komoly katonai haderőt a világűrbe. Bár hosszabb távon valóban valószínűsíthető, hogy növelik és fejlesztik ezen területen a katonai potenciáljukat, de láthatóan más nagy hatalmak sem ülnek a parlagon ilyen tekintetben.
- Számos szempontból ésszerű lenne a döntés és nem is egyedül álló a történelemben. Maga az amerikai légi haderő is folyamatosan nőtte ki magát, majd vált ki végül a 40-es évek végén a szárazföldi erőkből (US ARMY) és kapott saját haderőnemet.
- Jelenleg gyakorlatilag semmilyen nemzetközi egyezmény nem tiltja fegyverek világűrbe való telepítését. Az 1967-ben ratifikált Világűr egyezmény csak a nukleáris és tömegpusztító fegyverek jelenlétét tiltja meg. Azonban konkrét retorziót még ez sem tartalmaz.
Egyébként nagyon érdekes cikk. Ajánlom, hogy ha van egy kis szabadidőd, olvasd el teljes terjedelmében. Az ellentétes lobbi-tevékenységekből és a haderőnemek közti versenyből adódó teljesen értelmetlen döntésekről szóló rész kifejezetten vicces (vagy inkább rémisztő?).