• Skylake
    #1
    Társadalmi kredit, avagy ha a big data technológiák és diktatórikus rendszer násza, „Minority Report” típusú végkifejlettel, mint a diktatúra vezetői számára ideális állapottal. Kitárgyaltuk már korábban, én sem fűzném hozzá azokat. Mindenesetre a cikk közepén látható infografika hasznos. És mint minden informatikai alapon álló rendszert, ezt is fogják törni, vagy még inkább, feltételezve az ottani korrupciót, explicit korrumpálni mindazok, akik megtehetik. Ez persze a rendszer céljával szemben jelentősen növelni fogja majd az egyenlőtlenségeket: akinek van pénze, gyakorlatilag bármit megtehet majd a rendszer figyelme előtt, tisztára lesz mosva, akinek meg nincs, ő aztán fogva lesz.

    Egyébként igen, ha a kommunista ideológia nézőpontjából értékeljük ezt az „innovációt”, abba aztán tökéletesen beleillik, mint a társadalom és gazdaság központi szervezésének primátusa. Ekkor az egyén és jogai mellékesek. Az egyén minden aktivitása a közösség jólétét kell hogy szolgálja. Mindez nyilván jelentősen könnyebben adaptálható egy olyan társadalom esetében, ahol korábban sem volt elismert fontossága az individuumnak. Végül is a kínai kommunizmus tökéletes folytatása a kínai császárságnak, abban az értelemben, hogy az egyén és egyéni érdekei ott sem voltak érdekesek, csak annyiban, hogy a Mennyei Birodalom létét támogassa, legyen magas rangú mandarin vagy egyszerű földműves. Ebből az alapállásból indulva teljesen érthető, hogy miért vezetik ezt ott be – kérdés persze, mennyire lesz elviselhető a technológiával támogatott önkény, mennyire lehet azt kimaxolni. Egy biztos: ha lett volna módja erre, egy Rákosi, Ceaucescu, Sztálin, vagy Honecker ugyanúgy bevezette volna ezt a technológiát. Illetve a kommunizmust, mint célt elérni kívánó társadalmakon kívül mindegyik, amelyik az egyén fölé emeli magát. Így Hitler is nyilván ugyanúgy alkalmazta volna.

    Az említett startup honlapjára érdemes felmenni, és megnézni a kezdőlapon található videót. Noha ez egy vízió, egészen szerintem hátborzongató precizitással mutatja be a teljes ellenőrzöttség koncepcióját. És ebből adódan azt, hogy ez mennyire sterilizálni és gépiessé fogja tenni a társadalmi működést, már ami az emberek közötti interakciót illeti. De ott ez nem lényeges.