• Sequoyah
    #102
    5-odszorre elolvasva sem jottem ra, hogy miert tamadsz engem szemelyeskedve, mikozben egy szavat sem probalod cafolni annak amit en irtam...

    A kereszteshaboruk celjairol pedig erdemes lenne utanaolvasni, mert csak az altalanos iskolai tortenelemkonyvekben egyszerusitik le ennyire. Ennel joval bonyolultabb a keresztes haboruk tortenelme.
    De ha mar le akaruk egyszerusiteni, akkor csinaljuk rendesen. Ha egy mondatban akarnank megfogalmazni a celjat, akkor az a szentfold MEGVEDESE volt, nem a meghoditasa. Europa a szentfold kozelebe se szagolt, amig az biztonsagban volt Bizanc birodalmanak hatarain belul.
    1000 elott, amig Europa legsotetebb korat elte, Bizanc es a szomszedos iszlam vilag jelentette a tudomanyos es kulturalis elet es fejlodes bastyajat. 1000 korul tortent aztan valami (hogy pontosan mi is, az most is tarto tudomanyos vitak es kutatasok targya), ami miatt az iszlam radikalizalodott, es elkezdett komoly fenyegetest jelenteni Bizanc szamara. Ezen fenyegetes miatt jelentek meg az europai haderok Bizanc megsegitesere, nem tul sok sikerrel.
    1500 korul Bizanc vegleg osszeomlott, es ekkor menekitettek ki az ott tarolt, a romai kor orokseget is jelento tudast. Ez a Europaba valo "kimenekites" jelentette a 16. szazadi felvilagosodas alapjait.