Skylake#8
Így van. Mindenfajta informatikai rendszer, legyen az egy mikrovezérlő, vagy egy NSA Bluffdale kategóriás szerverfarm: mindenhol, ahol hardver és szoftver megkülönböztethető, és kapcsolódik informatikai hálózatokhoz, potenciálisan e tulajdonságok létéből adódóan befolyásolható, azaz törhető valamilyen módon – mindez erőforrások kérdése. Teljesen mindegy milyen funkciót betöltő rendszerről van szó, okosvibrátorról, vagy atomerőmű smart city kompatibilis vezérlőegységeiről. És minél nagyobb hatása van az adott informatikai rendszernek egyének és csoportok gazdasági és társadalmi életének szervezésére, így ennek megfelelően, a rendszer feltörése ugyanekkora arányú befolyással fog káros következményeket okozni. És annál inkább cél lesz: az adott nemzetállam és szövetségeivel ellenséges hatalmaktól kezdve a félhülye magányos kiberbűnözőkig. Ilyen egyszerű ez, és e tekintetben szerintem Musk-nak igaza van – csak nem kéne mindezt leszűkíteni a mesterséges intelligencia buzzword-al jelzett technológiákra.
(Nem gerillamarketing következik) Például Deus Ex Human Revolution játék témájában ez a tényező hangsúlyosan megjelenik, és nagyon egyszerűen megmutatja annak a következményét, hogy hatalmi koncentrációt jelent egy igazán „emberhez közeli” technológia szoftveres részének kontrollálása, illetve ebből adódóan mennyire vissza is lehet (célszerű, szükségszerű és rendszerbe kódolt) ezzel visszaélni.
Minden informatikai technológia, amely valamilyen előnyt nyújt számunkra, mert számítási kapacitások segítségével kiválogat, kalkulál valamit, valamilyen célból, minden esetben tökéletesen alkalmas arra, hogy tevékenységének terén, annak komplexitásával arányosan legalább olyan mértékű kárt okozzon, mint amennyi előnyt létrehozott.