kvp#16
Az empatia kezelheto tisztan logikai folyamatkent is. Nem tul emberi, de letezo megoldas. A gyakorlatban kimutattak, hogy az erzelmi intelligencia kello szintu ertelmi intelligencia eseten osztonos folyamatok nelkul is mukodik. Ha tenyleg erre van szukseg, akkor ez eleg okos MI eseten kezelheto. Tehat nem osztonos, hanem tudoas empatiara az MI-k is kepesek, sot akar melyebb szinten mint egy ember, aki a sajat szempontjait is figyelembe veszi.
A bizalom meg egy jol leirhato, matematikailag is jol kezelheto fogalom es mar most is hasznaljak a gepek. Az, hogy az emberek reszerol nincs meg a bizalom a gepek fele, viszont egy szubjektiv szempont es nem fugg az adott gep szoftveretol, viszont idovel kialakulhat. Ha egy robotatuto szoftver soha nem uti el az ele hirtelen beszalado gyerekeket (mert elovigyazatossagbol akkor is lassit ha senkit nem lat), akkor a szulok meg fognak biztni benne, hogy nyugodtan engedhetik jatszani (rohangalni) a gyerekeiket az uttesten is, ha az adott ut az MI szamara elovigyazatossagi lassito zonaban van. Ez szerintem egy jo pelda az emberek bizalmara az MI-kben. Az adott MI bizalma masokban pedig mint emlitettem egy megoldott es jelenleg is hasznalt, jol algoritmizalt folyamat.
Nem igazan latok olyan gondot, hogy ezeket az alap epitokoveket ne tudnank osszerakni. A nagyobb kerdes, hogy tudat hogyan lesz az egeszbol, vagy egyaltalan akarunk-e ontudatot az MI-kbe? (szvsz. tobb hatranya lenne mint haszna)