• Lapajka
    #7
    Bocs, hogy ilyen konkrétumot írtam, hiszen magam is kitértem arra, hogy nem lehet előre pontosan megmondani, hogy mi hogy lesz egy szupervulkán kitöréskor, csak saccolgatni, becsülgetni ugyebár...
    Két okból is értelmetlen spekulálni azon szerintem, hogy a láva milyen messzire folyik. Mindkettőre igyekeztem kitérni. Az egyik az, mint már írtam, hogy FELMÉRHETETLEN, prognosztizálhatatlan számunkra egy szupervulkán kitörésének pontos lezajlása, annak fizikája, meteorológiája, geológiája stb.. Tekintve, hogy ILYEN TAPASZTALATUNK NINCS, soha nem éltünk át szupervulkán kitörést, nem vizsgáltuk meg nem mértük meg, csak geológiai maradványok, fosszíliák, kőzetek, nyomok amikből képesek vagyunk körvonalazni. Hiszen amióta emberi tudomány létezik (vad előemberek éltek még amikor megesett ilyen ugyebár, és az sem volt egy maximumon tomboló kitörés amúgy, ha jól tudom, eme tárgyalt helyen, hanem egy részleges kitörés volt ha jól tévedek... (vulkanikus telet, vagy kvázi mini szubglobális jégkorszakot és nagy átmeneti lehűlést hozott, és részleges kihalást is, annyit tudunk kb, de ezt sem annyira nagyon pontosan, hogy pl mekkora területeket érintett, a szeizmikus hatása mekkora volt, és meddig folyt el a láva). Nem tudjuk megmondani, hogy ha valóban jönne egy szupervulkán kitörés, teljes vagy részleges lesz-e az (kérdés hogy egyáltalán van-e értelme ilyen kategorizálásnak, hiszen a szupervulkán az nem egy hegy amiből láva tört ki, mint egy ismert klasszikus, kvázi hagyományos vulkán ugyebár, hanem lényegében a földkéreg felszakad és előtör a magma, mint ilyen megmondhatatlan, megmérhetetlen hogy mekkora kürtő alakul ki majd, még az alakja sem igazán, tehát egyáltalán nem biztos hogy kaldera jellegű kör szerű hagyományos, vagy inkább egy láva- azaz magma okádó hasadék keletkezik (ami akár lehet száz km hosszú is, csak halkan bátortalanul jegyzem meg). A "szupervulkanológia" tudománya eléggé gyerekcipőben jár, hiszen nem igazán experimentális és empirikus kutatási terület, úgy saccolgatni lehet kb, főleg prognózisok szintjén.
    A másik oka pedig az, hogy felesleges előre lemérnünk meddig folyik el a szupervulkán lávája, mivel láva eső is lesz, a lávaeső határvidéke határozza meg azt hogy meddig lesz a láva jelenség, tehát kb addig fog a láva "folyni"...
    Tehát úgy gondolom, nem csak az lesz a fő gond, amit említesz, mondhatni az már csak kataklizmatikus utóhatás lesz. A kitörés közeli időkben a földrengések, lávafolyás és lávaeső lesz az elsődleges kataklizma okozó, a másodlagos lesz, amikről te írsz.. ezért is bátorkodtam említeni, hogy akár elpusztíthatja az egész mediterránumot, vagy akár Európát is egy nagy szupervulkán kitörés... Ha gugliban megnézzük, szépen kirajzolódik a korábbi szupervulkán kráter (ez viszont a jövőbeliről nem ad biztos információt sajnos, csak segít az arányok megbecsülésében legfeljebb). Nápoly városa kb a kürtő közepe lesz, a Vezúv az egyik szélén, a Flegrei krátermező fogja kb a baloldali negyedét képezni, a többi része az jelenleg víz alatt van, ott a nagyobb öböl képezi azt... már ha kör alakú kráter képződik, ami ahogy már említettem, egyáltalán nem biztos, egy szupervulkánnál... de ha bármiben tévedek, örömmel veszem, ha kiigazítasz természetesen tisztelettel és alázattal... én csak spekulálgatok és szubjektív véleményt írok, természetesen...