• Lapajka
    #10
    Igazad van, elnézést ha tévedtem, és ha butaságokat írtam. Mentségemre legyen mondva hogy sem vulkanológus, sem geológus sem vagyok, csak egy egyszerű munkásparaszt proletár egy telepről... :D
    Azonban ami itt a lényeg, arról nem igazán értekeztünk, márpedig az, hogy ha és amennyiben valóban szupervulkán kitörés lesz, tehát nem a tárgyalt krátermezőn lesz némi vulkáni aktivitás, hanem a mélyben levő szupervulkáni magmakamra eléri a kritikus nyomást és kiszakad, kitör; akkor mi várható a környéken, illetve távolabbi nagyobb körben (mondjuk hogy az európai mediterránumban) illetve nagyobb távokon, milyen hatásokkal lesz-lehet Európára, és nem utolsósorban a glóbuszra...
    Itt ezek az érdekesek és nem mindenféle apró-cseprő szakmai okoskodás... Magyarán, nekem (és még százmillióknak szintúgy) tök mindeg,y hogy hamufelhőtől halok meg, vagy lávafolyástól, esetleg cunamitól, amit a szupervulkán okoz.... hanem csak hogy meghal-e vagy sem az ember... A szakemberek persze nagyon jó és persze fontos, hogy ezeken agyalnak és vitáznak, érvelnek, aprólékosan elemzik, de a laikus pórnép viszont a popsiját félti és csak annyit szeretne minél reálisabban látni előre, hogy valós veszélyben van-e az a hátsó vagy sem...
    Tehát én itt azt próbálom értelmezni, hogy nem-e csak szenzációhajhász, pánikkeltő túlkapás-e a hír, hogy "éledezik a szupervulkán" (mert ez elég extrém hír, ha meggondoljuk ugyebár, kb mintha az lenne a hír, hogy Putyin hadat üzent az USA-nak) és hogy ebből következően hamarosan (bár itt időintervallum sincs megadva ugyebár, tehát nem tudom, hogy 2 hét vagy 200 év ugyebár.. utóbbi is hamarosan, ha földtörténeti léptékben nézzük ugye)... hiszen nagyon nem mindegy, hogy belátható, minket a bőrünkön érintő időléptéken belül VALÓBAN egy szupervulkán teljes terjedelmében kitör-e a közelben (mert ez szupervulkáni léptékben eléggé közel van hozzánk azért ugyebár), vagy csak egy hajdani szupervulkán fölötti részlegesen aktív krátermező egyike-némelyike várható hogy kitöröget (pl ott akár víz alatti kitörés is lehet ugyebár, ami kevésbé veszélyes (hamu füst és láva szemszögéből), nyilván cunami szempontjából már jobban... stb stb stb...
    Amit írtam a hasadékokról és a keletkező kalderáról és a méretekről nem a kisujjamból szoptam, hanem azt csupán néhány ismert szupervulkán adataiból spekulálgattam... Ennek Flegrei-nek kb 30 km-es a teljes ősi kalderája... ez egy középkategóriás szupervulkán (továbbra is fenntartom, hogy egész Olaszország elpuszítására képes minimum, de ha nagyobb kitörés lesz, amit megismétlem: ELŐRE NEM TUDUNK PONTOSAN, akkor az egész mediterránumra is). A Yellowstone szupervulkán kb 3-szor ekkora, ha jól saccolom (ott lényegében kettős vagy ha tetszik, iker szupervulkán van, aztán van még az új-zélandi aminek a kalderatava mérete kb megegyezeik a Flegrei őskráterrel és a szumátrai, ami viszont egy 90-szer 30 km-ere majd két Balatonnyi kis tócsa.... Az izlandi hasadék is 40 km hosszú és az még nem is szupervulkán, hiszen eddig nem érte el azt a kilövellt magma mennyiség határértéket (1000 köbkilométer)... a szumátrai szupervulkán (a maga 3000 köbkilométeres rekord kilövellt magma mennyiségével) egyedül majdnem kipusztította az életet az egész bolygón!!! Ezek felfoghatatlan méretek és léptékek, de ezt próbálva átgondolni és felfogni, már érzékelhető, hogy egy ilyen kitörés lényegében világkatasztrófát jelent... Tehát egy az érdekes a kisembernek, hogy valós közvetlen és belátható időn belül várható veszélyben vagyunk-e itt Magyarországon a nápolyi szupervulkántól vagy sem...