• kvp
    #8
    A nagyobb gyartokat utolerte az olcso kinai minoseg. Mivel ok is Kinaban gyartatnak, ezert nem tudnak jobb minoseget adni mint a kinaiak, de a fejlesztesi koltsegeik jelentosen nagyobbak, mivel a kinai gyartok csak lemasoljak oket. Innentol az a helyzet, hogy a nagyobb gyartok fejlesztenek, a kinaiak legyartjak nekik es kozben sajat markaskent ugyanazt kozel alapanyagaron. Olyan mintha ma valaki sikeres polo es farmer eloallito gyarat akarna mukodtetni az USA teruleten, ugy hogy a kinai termekek arain adja a sajatjat is. Nem fog menni.

    Velemenyem szerint az elektronikai piac is eljutott a kinai polok szintjere, azaz mar nincs olyan termek amit ne kinaban gyartananak. Egy ilyen piacon csak par premium marka tud megelni, de azokat is egymas utan vasaroljak fel a korabbi kinai beszallitoik. Egyszeruen el kell fogadni, hogy nyugati (vagy japan) ceg nem gyart polot, farmert, zoknit, telefont vagy szamitogepet, mert nem eri meg a kinaiakkal versenyezni.

    ps: A folyamat oka az, hogy a gyarto orszagokbol az eloallitott ertek jelentos resze a bank es kereskedelmi rendeszereken keresztul ataramlik a 'fejlett' vilagba, ahol ezt reszben visszaosztjak, igy ebbol a penzbol tud fogyasztani a nyugati vilag. Viszont amint a gyarto orszagnak lesz eleg tokeje a fogyasztasra el nem koltott penzbol, abban a pillanatban kivalthatja a penz kiaramlasat, azaz onnantol a fejlett vilag mar csak hitelre tud fogyasztani. Amikor ez elfogy, akkor kiderul, hogy a toke, a termelo kapacitas es addigra mar a piac is atkerult Kinaba, akinek mar nem nagyon van szuksege a nem letezo nyugati penzre.