• kvp
    #1
    Eszembe jut rola a Jetson csaladban elhangzott mondat, hogy George napi negy orat dolgozik, heti harom napon at, ami ott nagyon kemeny munkanak szamit. A valosagban ha a munkak 40%-at gepek veszik at es nem keletkezik helyettuk 40%-nyi uj emberi munka, akkor az emberek vagy 40%-al kevesebbet dolgoznak es a fejlesztomernok meg nem automatizalt munkajanak 40%-at atveszi a gepek miatt foloslegesse valt kepzetlen munkas, vagy ami valoszinubb a mernok ugyanannyit dolgozik, ugyanannyi penzert, a munkasnak meg nem lesz munkaja. Mivel egyre kevesebb gepekkel nem helyettesitheto munkat kell egyre magasabb kepzettsegu embereknek elvegezniuk, ezert ha az ertelmiseg letszama csak szinten marad, akkor is tobben lesznek mint amennyi munka marad, mig a munkasok 100%-a valik foloslegesse.

    A problema oka az, hogy a darab-darab elv nem ervenyes az emberekre es nem mindenki rakhato at minden mas munkakorbe, mint ahogy ket no sem tud egy gyereket fele annyi ido alatt megszulni, de ha kozben besegit par ferfi is, akkor sem lesz gyorsabb.

    ps: A cikkel ellentetben szerintem letezik tiszta intelligencia is, de az teljesen passziv. Viszont letre lehet hozni erzelmek nelkuli, egyszeru motivacioju rendszereket, pl. a legtobb szakertoi rendszer ilyen, csak a kapott kerdesre adott valaszra concentralnak. Nem tunnek intelligensnek, pedig a sajat teruletukon azok, csak nem rendelkeznek szemelyiseggel. Az ember a sajat szubjektivitasa miatt gyakran keveri a kettot.