• kvp
    #20
    Eloszor is ez a klasszikus Farnsworth fele fuzios rendszer nagy meretben, meg a Hirsch fele modositas elott. Az utobbirol tudjuk, hogy nem jo irany, de a Farnsworth fele megoldas jo. Mondjuk ok is ugyanazt a kb. 45 fokos megoldast hasznaljak, amit az eredeti kismeretu rendszer, pedig a 180 fokos realisabb lenne, viszont az jobban mukodne elenyeszo meretu gravitacio mellett, tehat az urben.

    Letezik meg a tokamak technologia amit az EU kutat es a Bussard fele fuzios rendszer, amit jelenleg az amerikai hadsereg fejleszt tovabb. Ez utobbi mar sikeresen elert pozitiv visszacsatolast, tehat kepes volt a sajat energiajaval leolvasztani egy kiserleti reaktort. A problema pont ebben all, hogy a folyamat nehezen szabalyozhato es konnyen megszalad.

    Az energiakicsatolasra a legegyszerubb megoldas a termikus energia elvezetese a reaktortartaly falarol sima hutokozeggel, mig a lathato tartomanyban eloallitott energiat vagy nagy homersekletet kibiro napelemekkel vagy termikus konverterekkel lehet kinyerni. Ez utobbi egy fekete keramia bevonat, ami lathato fenybol infravoroset csinal (lasd napkollektor). A fuzios energia egyik elonye, hogy szinte csak hot es fenyt allit elo, kis merteku sugarzas kereteben, amit a megfelelo szigeteloanyagokkal ugyancsak hove lehet alakitani. (a szigeteloanyagok persze szep lassan radioaktivva valnak tole, mint tette ezt a Bussard fele reaktor, ahol meg a gyorsitotekercsek is felaktivalodtak)

    Szerintem erdemes lenne kiprobalni egy 180 fokos Farnsworth fele fuzios reaktort a Bussard fele elektrodinamikus confinement technologiaval, amit ma mar a szupravezeto magnesek miatt energiahatekonyan tudnank megepiteni. (a Bussard ramjet hajtomu fokozata, a vasimr hajtomu is ilyeneket hasznal, mikrohullamu plazma konverzioval, majd elektrodinamikus gyorsitassal, ez a fo reaktorhoz is jo lenne, majd a mar szemetnek szamito heliumot tovabbvezetni a vasimr hajtomuhoz, meg plazma allapotban)