• fonak
    #63
    "És hogy mennyibe kerül a közel 6 ezer kilométeres út Kabulból Szabadkáig? „Eddig fejenként 4500 dollárt költöttünk” – számolta össze nekem az afgán testvérpár. A pénz egy részét maguk gyűjtötték, amikor az amerikaiaknak dolgoztak, és még többet kaptak a szüleiktől. De mellette banki kölcsönt is felvettek a menekülésre.
    A kulturális különbségeken már régóta nem lepődöm meg, de az, hogy a bankrendszer is sajátos logika szerint működik Afganisztánban, mégis kizökkentett. Persze aztán kiderült, hogy a bankok ott is a lehető legracionálisabban működnek. Afganisztánban az emigráció biztosabb befektetés, mint egy vállalkozás, magyarázták. Aki eljut nyugatra, rendszeresen küld haza pénzt, amiből simán vissza lehet fizetni a hitelt." (forrás)

    Azért engem érdekelne, kik állnak ezek mögött a bankok mögött (már ha egyáltalán valódi bankokról van szó, és nem titkosszolgálati fedőcégekről). Azért nem éppen kockázatmentes erre kölcsönt nyújtani, ezt az teheti meg, akinek van tőkéje, esetleg van hátsó szándéka is, nem csak üzleti. Mondjuk menekültáradatot zúdítani Európára.