• Skylake
    #12
    Nálam mindkettő megvan, Win egyfelől, és Debian / Ubuntu másfelől. Teljesen más világ felhasználói logikát tekintve, és ez egyáltalán nem baj, és teljesen felesleges is összehasonlítani a kettőt. Az eltérő tervezési és működési logika miatt ezért felesleges hasonlítani ezt a két ökoszisztémát. Mindkettőnek jól látom előnyeit és hátrányait is.

    Hogy szorul-e a Microsoft? Nem kétséges. De nem azért, amitől a Stallman-huszárok elélveznének. Abban a formában Linux-desktop éve már csak azért sem fog eljönni, mert a rendszer alapjellemzője az ökoszisztéma töredezettsége. A Microsoft viszont kezd rájönni arra, hogy a Wintel kvázimonopólium az informatika területein, így az MS kvázi monopóliuma az operációs rendszerek piacán egyre inkább a múlté - és ebbe nem csak az x86-x86-64-et értem bele, mert ott vastagon megvan. Más területeken, ahol nem örököltek meg pozíciókat (vs. IBM pc - DOS, és innen felfelé, máig) ott csak egy gyártó a sok közül. És ettől azért menedzsment szinten nem kissé vannak megijedve - hozzászoktak a diktáláshoz, és ahhoz, hogy következmények nélkül bármit megtehetnek. Nézzünk vissza mondjuk 2003-ba: egy böngésző volt gyakorlatilag: IE. Mára azon a téren erősen megtépték a pozícióikat, és oda került az Internet Explorer, ahová való, bár a 9 és a 10 szerintem teljesen rendben van. Közben kinőtt egy olyan dinoszaurusz, a Google, amely már befolyását tekintve a trendekre náluk nagyobb, mégpedig úgy nőtt ki mellőlük, hogy semmit sem tudtak ezzel szemben tenni - sőt nem is jutott ez eszükbe igazán. Emlékszünk még a Microsoft Encarta-ra? Ez lett volna a propiretary Wikipédia. Gondolták, majd pénzes szoftverként / szolgáltatásként fognak tudásrendszerező funkciót betölteni. Na, ma van Wikipedia, az Encarta-ról meg valszeg tőlem hallottál először. Itt is területvesztés történt. Úgyhogy igen, szerintem van félnivalója a Microsoftnak - noha a megörökölt Wintel monopol pozícióból eredő tehetetlenségi erő még bőven termeli nekik a zsetont, de már ők is érzik, hogy ez a jövőben véget fog érni. Ezért nyalja körbe a Sanya ezzel az igazán kincstári PR-dumával azokat, akik kíváncsiak erre.