• kvp
    #35
    "Én csak azt nem értem minek az ujjlenyomat? Miért jó nekem ha mancs lenyomatom is ott van a kártyán? Bűnöző lennék hogy nyilvántartásba kell hozni?"

    Az uj EU-s utlevelekre fel kell vinni a biometrikus adatokat is, hogy beengedjenek vele amerikaba es egyeb fejlettebb orszagokba. Ha a szemelyi lesz az utlevel, akkor ezt akkor is meg kell lepni, ha amugy a kormany nem akarna, mert tul sok plusz munkaval jar.

    A bor ala ultetett chip mar letezik, bar a karoras es a bankkartyas valtozat a divatos manapsag. (lasd apple pay vagy paypass) A gond veluk az, hogy mivel passziv keszulekekrol van szo, nagyon konnyu leolvasni oket. Az uj digitalis szemelyi adatait is viszonylag konnyu lesz leolvasni (pl. odaall az ember a masik melle a villamoson), tehat ami felkerul ra, az nagyjabol publikusnak szamit. Ha rajta lesznek a biometrikus adatok, onntol mar azok sem hasznalhatoak jelszokent, mert barki leolvashatja oket. 3D nyomtatoval mar most is keszitheto olyan szilikon ujjlenyomat minta, amit kesztyukent viselve masnak az ujjlenyomata marad a helyszinen. Tehat akarhogy is nezzuk az adatok kartyara rogzitese csak annyit jelent mintha felraknank oket a facebookos nyitolapra vagy kituznenk a szemelyinket a kabatunkra. Viszont cserebe tenyleg gyorsan le lehet majd olvasni oket ha szukseg van rajuk. Csak azt kell figyelembe venni, hogy ami a kartyara rakerul, az teljesen publikus az egesz vilag elott, tehat erdemes a kartya illetektelen leolvasasat fizikailag egy faraday kalitkaval (femhalos tarcaval) megakadalyozni. Egyebkent a fenti kartyakat en szemely szerint jelenleg egy regi konyv alaku szemelyi igazolvanynak kinezo tokban tartom amit a kinai piacon vettem, meg a koronas cimer is rajta van. Annyi fog valtozni, hogy 6 kartya helyett csak 2 lesz benne. (az uj szemelyi es a bankkartya)

    ps: Kutyak eseten is csak a chip a lett kotelezo, de beultetni nem kell, ha a kutya altal levehetetlen modon rogzitve, tehat az azonosito egy fix nyakorvbe is kerulhet, ez meg leolvasasnal is azonos eredmenyt hoz. A regi tetovalasos megoldas sem szunt meg teljesen, ezt anno embereknel is alkalmaztak sok helyen es teljesen jol mukodott. (a teheneknel megszokott fulbe rakott bileta azert nem jo, mert azt a fullel egyutt viszonylag konnyen elvesztheti a kutya) Egyelore az egyesitett igazolvany bevezetese a cel es a bultetett valtozat semmilyen elonnyel nem jarna a mostani megoldashoz kepest. Nyomkovetesre sem alkalmas, mivel viszonylag kis hatotavolsaggal rendelkezik, szemben egy sima mobiltelefonnal, ami ugy is van mindenkinel.