kvp#18
"Ezt olyantol hallani aki nem tudja hogy a flash tarolokat hiaba defraggolod semmi kb hatasuk sincs. Vinyonal azert van ertelme merta fejnek nagyokat kell ugralni ami ido.
A flash tarolot meg cimezzuk aztan kapa."
Az elterjedt FAT-re formazott SD kartyakon hasznalt defrag nem a fileokat rakja fizikai sorrendbe, hanem a konyvtarkat pucolja ki, ugyanis FAT-es konyvtarak eseten torlesnel nem kerul valojaban torlesre a file bejegyzes, hanem csak atirodik inaktivra. Ha egy temp konyvtarban mar tul sok torolt file van, akkor a file-ok megnyitasa egyre lassabba valik. A file-ok torlese nem segit, csak a konyvtar ujrairasa oldja meg a problemat. Tehat egy SD kartyas defrag muvelet ezeket rakja rendbe, felgyorsitva ezzel a file-ok elereset, a temp file-ok letrehozasat. Ez utobbi foleg a bongeszo cache eseten fontos, ahol a cache kiuritese mar nem hasznal, ugyanugy lassu a bongeszes. De meg az apk-kat tartalmazo mappat is tele lehet szemetelni egy csomo letrehozassal/torlessel, hogy belassuljon tole a programok inditasa. Ekkor akar fontossagi (gyakorisagi) sorrenbe is lehet rakni nagyobb omlesztett konyvtarakban levo file-okat, hogy azokat hamarabb talalja meg a rendszer. Persze ott van meg az, amikor az SD kartya blokk merete ala van formazva a kartya (rosszabb esetben a belso flash), tehat a fragmentacio miatt egy fizikai SD blokkba tobb ossze nem tartozo file darabjai kerulnek. Ez nem mindig kerulheto el, mert tul nagy cluster meret eseten a kerekitesi veszteseg lesz tul nagy, tehat a szabad helyet pazaroljuk. Ebben az esetben is jo megoldas, ha az osszetartozo file-ok cluster-ei (vagy idealis esetben ugyanaze a file-e) kerulnek egy-egy SD blokkba, mert ettol az olvasasi sebesseg is javul. Egyebkent foleg video-k kozepere bekerult bongeszo cache szemet szokott jol lathato gondot okozni ha a kartya sebessege nem sokszorosa az video bitratajanak. Mindez gyakran jelent gondot belso tarolok eseten is, bar ott szerencsere egyre kevesebb esetben hasznalnak FAT-et, a linux-os SSD-re tervezett filerendszerek meg valamivel jobbak.
Mindezek mellett a szemet (regi sutik, programok altal szetszort egyeb adat, stb.) osszeszedese is hasznos, ami ugyancsak gyorsitja a mukodest, erre leteznek kulon programok.
Tehat SD kartyara a hozza valo, direkt SD kartyara tervezett defrag szoftver kell, ami a logikai blokk kapcsolatokat rakja rendbe, minimalis adatmozgatas mellett. (ujabb windows-ok is tudjak ezt) Errol persze nagyjabol senki sem tud, tehat vagy a merevlemezest hasznaljak, ami nem erre valo, vagy semmit sem hasznalnak, aztan csodalkoznak, amikor egy 64 kilo bejegyzeses konyvtar megtelik es a benne levo file-ok torlese utan sem lehet benne uj bejegyzest letrehozni. Utobbi esetben a legtobb 'hozzaerto' ember is egyszeruen ujrahuzza a rendszert, pedig eleg lenne takaritani.
Tanlulsag, meg itt a forumban sem hallott a legtobb ember a kulonbozo filerendszerek belso mukodeserol...
"Az android legnagyobb baja hogy nem tud a kulso sdre telepiteni."
Van jopar olyan keszulek ahol meg a kernel is azon van, tehat ezt tisztan a gyarto donti el. A legtobb gyarto meg valamiert nem akarja engedni, hogy tisztan az SD-re keruljenek programok. Nekem pont van olyan Android-os keszulekem (nem telefon), ami egy darab 128 GB-os SD kartyarol fut. Kulon particion van az android rendszer es kulon a user particio, de nyugodtan mehetne egybe is, csak igy egyszerubb volt telepiteni. Egyik sem lett FAT-es, mert ha mar maga telepit az ember, akkor nem fogja szivatni magat.