• Irasidus
    #22
    Lássuk csak:
    ""@Tetsuo: Az a durva, hogy a saját galaxisunk tömegének becslése is ilyen pontatlan"
    Te: Más galaxisokat sokkal könnyebb becsülni mert azok látszanak. A mienket belülről nézve marhanehéz" - Itt nem éppen az alakját írod, hanem a tömegét, és én erre válaszoltam neked! Aztán ezt írod: "Az, hogy nehezebb dolguk van, az igaz, ez ellen nem tudom miért kardoskodik Irasidus. Sokkal nehezebb feltérképezni a mi galaxisunkat, mint egy másikat." Kicsit össze-vissza beszélsz, nem?

    Ugye, én az ellen kardoskodtam az előző válaszomban, hogy más galaxist könnyebb feltérképezni mint a sajátunkat, jelenidőben, vagyis MA. Feltérképezés alatt én nem csak az alakjára gondoltam; továbbá hoztam egy példát, hogy egy másik galaxis alakja sem úgy néz ki, két különböző felbontású távcsőben nézed, az egyikben nagyobb, a másikban kisebb (és ha még más hullámhosszon át nézed, akkor lepődsz meg igazán). Nem tudom ennek mi köze a "20. századig", amikor is csak egy galaxist ismerünk, így a TE összehasonlításod értelmetlen. Szóval, még nem tartunk ott, hogy mindent lássunk sok millió fényévről, látunk egy alakot, de ez 100%, hogy nem a teljes alak, ezen mit nem lehet megérteni, nem tudom. A Tejútrendszer alakját persze pontosítják, de ez MA nem olyan változás (és nem 100 évvel ezelőtt), hogy egyik nap spirál a másik nap meg irreguláris, a harmadik nap meg kvazár - a problémát leginkább az okozza, hogy mi tartozik hozzánk, és persze, mit találtunk meg ebből. De ez más galaxisok esetében is hasonlóan nehéz folyamat, csak ott lényegesen nehezebb (a felbontás miatt, és az egyedi csillagok hiánya miatt). Nos, most akkor mi a probléma végül is? Az, hogy nehéz a tejútrendszer alakját feltérképezni. Egyetértek, valóban az. Ennyi? ( Az előadást csak holnapra tudom megnézni, akkor válaszolok, ha még aktuális lesz).