Művelt, műveltség
  • vizes
    #14
    Nehéz megfogalmazni, hogy mi az a tudás, vagy ismeret ami alapján műveltnek mondanánk valakit.
    Egyébként nehezen értelmezhető fogalom a műveltség.
    A dél-amerikai esőerdőkben élő őslakosok semmit nem tudnának hasznosítani azokból az ismeretekből amik alapján egy fejlett világban élő műveltnek mondhatná magát.
    Nekik nincs szükségük művészettörténetre, matematikára, történelemre, stb.
    Mi ott éhen halnánk.
    De fordítva is igaz, ők egy városban nem lennének életképesek.
    Azt gondolom, mindig a környezet határozza meg, hogy milyen tudásra van szüksége az embernek.
    Szerintem elvárható dolog az, hogy ha deriválni nem is tud az átlag ember, de százalékot azért tudjon számolni. Az alapszintű matematika elengedhetetlen ismeret egy az úgynevezett fejlett világban élőknek.
    Művészeti és egyéb kultúra ismeretek? Nehéz ügy. Itt nagy mértékben meghatározó lehet az ízlés is.
    Például: hallottam például Bartók Béláról, még el is tudom helyezni térben-időben, de egyetlen művét sem ismerném fel, mégpedig azért mert kiráz a hideg tőle.
    Mindemellett persze vannak általánosan elfogadott egyetemes értékek, ezekről nem árt ha legalább hall az ember, nem kell fejből fújni, elég ha tudjuk hol keressünk róla információt.
    Volt egy munkatársam aki hihetetlen lexikális tudást birtokolt.
    Mellette olyan faragatlan volt, hogy nem lehetett beülni vele még egy romkocsmába sem. Egyszerű volt mint a faék.
    De ha valaki nem tanult ember, az még nem jelenti azt, hogy hülye is.