• Macropus Rufus
    #8
    félhomályban alvás, nem biztos, hogy jó

    Alvásról
    "A reggeli fény a becsukott szemen keresztül az agyba jut, és ott az SCN a tobozmirigy melatonintermelését csökkenti, ezáltal elősegíti a szervezet ébredését. Sötétségben a folyamat fordított módon játszódik le: a fény hiánya a tobozmirigy stimulálásával növeli a melatonin termelését, ez pedig elősegíti az elalvást."
    tehát ha a melatonintemelés csökken a fény hatására és ezért ébredünk, akkor valami hasonló játszódhat le este is. Elvileg a fény hiánya növelné a melatonin termelést, de a félhomály (ami akár egy kijelző is lehet sztem) nem engedi ezt rendesen termelődni, tehát a user nem lesz olyan alámos, hogy aludni akarjon v. késöbb lesz álmos. Saját tapasztalat, hogy ha elalvás elött olvastam, akkor késöbb aludtam el, szemben azzal mint amikor sima villany leoltás volt. A tévé melletti alvás meg a zajjal függ össze és nem a fénnyel, viszont az alvás sem lesz olyan mély, a fenti okok miatt. Kisgyerekeket simán el lehet altatni csupán azzal, hogy a szobájában halkan szól egy akármilyen rádió. Ez felnőt embernél is müxik. Ezért működik a hangos könyv esetén is. Sztem.