• zizikus
    #104
    "Szerintem nem írtam olyat, hogy a nagy tömeg nincs hatással a környezetére."

    Bocsanat, nem is neked szantam... :-)

    "A példámra nincs benne a válasz a spec. rel.-ben.
    A spec. rel.-t is sokan másképp értelmezik.
    pl. a rudak valós hossza nem rövidül, a tömeg valóságosan nem nő."

    Melyik vonatkoztatasi rendszerben?

    "A példámra nincs benne a válasz a spec. rel.-ben."
    Szerintem benne van a 14-30 oldal kozott.

    Nem neked irom miazar1, de idezet a konyv megjegyzesei kozul:

    "Összefoglalva azt mondhatjuk, hogy a tapasztalat két területen igazolja a rela tivitáselméletet. Az első a mechanika. Mikor Kaufmann kezdeményezésére megfigyelték rendkívül gyors elektronok mozgását, azt tapasztak, hogy a mechanika régi törvényei hamis leírást adnak. Csak mikor a relativitás elmélete alapján tekintetbe vették, hogy az elektronok nagy mozgási energiája folytán tömegük is tetemesen növekszik, sikerült a tapasztalattal teljes megegyezést elérni.A gyors testek mozgása tehát igazi experimentum cruois. Hasonló jellegű Michelson optikai kísérlete.A régi elmélet szerint a fény csak a nyugvó éterben terjed minden irányban egyforma sebessegggel.Az éterhez képest mozgó inerciarendszerben a fény sebessége különböző irányokban más és más.Michelson rendkívül érzékeny optikai eszközével ezt a különbséget ki tudta volna mutatni, ha egyáltalán léteznék. De a kísérlet mindig negatív eredménnyel végződött.A fénysebesseg állandóságának Einstein-féle elve tehát szilárd tapasztalati alapon nyugszik"
    30. oldal lap alja