• NEXUS6
    #35
    Nem az USA temetéséről volt szó, csak a megelőzéséről.
    Miközben a középrétegek elszegényedése miatt az USA-ban a vásárlóerő stagnására, csökkenésére, és viszonylag szűkülő költségvetési lehetőségekre lehet számítani, eközben Kínában ezekkel ellentétes trendek vannak.

    Amcsiban az össznépesség 300 millió, Kínában 1,3 milliárd. A legnagyobb autópiac, akármilyen piac jelenleg Kína. demográfiai oldalról arányaiban még lehet, hogy jelenleg több a szegény, de ezek is a jövőben potenciális vásárlóerőt jelentenek.
    A teljes képhez hozzátartozik, hogy ahogy az amcsi átlagember viszonylag magas vásárlóerejéhez hozzátartozik a benzin, vagy más termékek nyomott fogyasztói árai, ugyan úgy a kínai vásárlóerőt a kínai valuta nyomott árfolyamának figyelembevételével kell kalkulálni. Keveset keresnek, de az árak is alacsonyabbak.

    Kína már jelenleg is regionális katonai hatalom, az USA viszont kezdi elveszíteni globális katonai hatalmát. Ha nem lesz képes ezt fenntartani, akkor már nem lesz vonzó mint gazdasági/pénzügyi befektetés sem. A grúz háború, vagy az Észtország elleni ciber támadás bizonyította, hogy a NATO-val szemben pl. az oroszok a saját érdekszférájukban képesek az érdekeik érvényesítésére, itt már nem érvényesül az USA globális katonai ereje ma sem. Ilyen régiók száma a jövőben előreláthatólag csak növekedni fog.
    20 év múlva akár az is prognosztizálható, hogy nem lesz olyan egyedülálló globális hatalom, mint amilyen az USA volt a 90-es években. Attól, hogy Kína nem lesz az USA korábbi erejével összemérhető hatalom, még nem biztos, hogy az USA az tud maradni!