#5
Azért azt jó lenne tisztázni, hogy mit jelent a "képzett" munkaerő. Az én olvasatomban a képzett az aki legalább egy darab szakmával rendelkezik, ez burkolótól kezdve a mérnök informatikusig bezárólag mindenféle szintű papírt jelenthet. Namost a probléma az, hogy a jelenlegi piac többnyire mérnököket keres mindenféle területen, ez pedig csak egy kicsiny szelete a képzett munkaerőnek. Tehát ott tartunk, hogy igazából zsákbamacska, hogy mi is az a képzett munkaerő mert az az éppen aktuális piaci trendnek kell, hogy megfeleljen.
Véleményem szerint a kormánynak képzéseket, átképzéseket kellene nyújtania párhuzamosan azzal, hogy a felsőoktatásban azokat a szakokat támogatja amelyek éppen keresettek. A közoktatásban pedig szakosodni kellene, a minőség lenne a fontos a mennyiséggel szemben. Sajnos ennek pont az ellenkezője történik, a felsőoktatásból fokozatosan kivonul az állam és a diákhitel felé terelik az embereket, a közoktatásban az informatika oktatás egy megtűrt tantárgy lett, holott arra is ráférne egy alapos átalakítás, hogy ne arról szóljon, hogy kell office-ban ezt vagy azt csinálni. Nem baj, több testnevelés óra lesz és lesz még párkapcsolati óra is, ez majd megoldja a problémákat.
Nyilván akit állami pénzen tanítanak vagy átképeznek az nem mehetne el utána egy másik országba, ha ehhez az kell, hogy kilépjünk az EU-ból, akkor azt kell tenni. A lényeg, hogy a jelenlegi és a korábbi rendszerek se azt támogatják akik valamit kezdenének az életükkel.