• SchumiBacsi
    #174
    Hát a veszteséget meg nem mondom, talán nem annyi ha egyenárammal hozzák fel. Márpedig többezer km-re már csak egyenáram az ideális, 3fázis az már veszteséges marhára.

    Olvasgattam régebben hogy adott fesszinten mekkora a max kapacitás ami még elfogadható veszteséggel megy át, ugyan pont most nincs előttem az anyag, így fejből mondom.

    1db vezetékre vetítve:

    120kV ~50MW, 220kV ~100MW, 400kV ~1000MW, 750kV ~4000MW, 1150kV ~6000MW tényleg fejből, nagyjából pontosak, ami a legtutibb a 400-750 és 1150 kapacitása. Na most ha egyenáramú a szállítás akkor konverter állomás kell mindkét végen. Egyenáramon nem tudom hogy alakul az ideális kapacitás, de sztem hasonló a 3faziséhoz.

    3fázisban érdekes számokat tudok még mondani. Ha lent Afrikába lenne egy 100GW-os erőmű (1ébként nem lesz), annak a felhozatala 1150kV-on 16db vezetéket igényelne, 750kV-on pedig 25db-ot. Tartalék is kell üzemzavar stb. miatt, 1150kV-nál 20db, 750kV-nál 30db vezeték tartalékkel együtt azt mondom hogy megfelelő mennyiség. Minden vonalhoz igen komoly trafóállomás kell. Légszigetelésben nyugodtan lehet számolni 1km2-el, SF6 szigeteléssel jóval kisebb, de elnézve az országokat, a Közel keleten, Japánban és Kínában van erre igazán pénz, ott rengeteg SF6 van. A továbbiakban egy állomás úgy néz ki hogy bejön 1db 750kV, távozik 8db 400kV, ha bejön 1db 1150kV távozik 12db 400kV... és ezt minden állomásnál el kell játszani, +ott van még a most is üzemelő rendszer. Ha ezeket egybedrótoznák az sztem necces, ha valahol komoly üzemzavar lép fel letérdelhet még a jó rendszer is. Nem tudom pontosan hogy bekkelik ezt ki, de azt igen hogy ahol rendszerhatár van oda egyenáramú kuplungokat szoktak tenni, így nem kell totál egy szinkronban lennie. Na most ez akár több százat jelent, mert ugye délről kopogtat egy 100GW-os rendszer. Persze ha egyenáramon hozzák fel akkor csúsztatni külön már nincs jelentősége. Egy ilyen beruházás gyakorlatilag kerül annyiba mint most az egész EU-s rendszer, és tényleg zsarolhatóak leszünk, meg ha kikapcsolnak egy két távvezetéket máris jön a black-out.