• kvp
    #139
    Sok sok eve volt egy fejlesztes amit Magyarorszagrol Roska Tamas, a Berkeley-n Leon Chua-val dolgozva kozosen hoztak ossze. Ez egy nagysebessegu programozhato kepfeldolgozo chip es a hozza tartozo algoritmusok gyujtemenye. Ezt a rendszert vette meg anno az usa tovabbfejlesztesre. Itthon semmi jelentos felhasznalast nem lattak ra es a technologia sem volt tul kiforrott. Az amerikaiak tobb fantaziat lattak benne, mivel nem csak a sajat szenzoraibol szarmazo lathato es/vagy infra jeleket tudta feldolgozni, hanem barmilyen bitmap-et, ami lehet akar kulso szenzor jele vagy akar egy radarkep is. A kerdeses rendszerhez rengetegen fejlesztettek szoftvert, pl. en is, meg diplomamunka kereteben. Az akvarium volt az alap demo a targyfelismeresi es kovetesi algoritmushoz, a masikat poennak szantam, de jobban el tudta adni a cuccot az amerikaiaknak, mert ok lattak benne fantaziat. (infra helyett sima lathato kepet hasznaltam) Egyebkent a rendszer lenyege, hogy kepes a kulonbozo forrasokbol (lathato, infra, radar, lidar, stb.) szarmazo jeleket egy kozos 3D-s terben egyesiteni, tehat a szenzorok kiegeszitik egymast. Mondjuk esos idoben, nagyobb viharban egyik szenzor sem ad tul pontos adatokat, de ez mas kerdes. Mindenesetre a sztaki orult a penznek, en is amennyit kaptam belole, de azota nem tudom mi lett a dologbol, csak annyi info jott vissza, hogy az amerikai raketavedelmi rendszerben hasznaljak, azaz hasznalnak de nem igazan nyero a dolog:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ground-Based_Midcourse_Defense

    Egyebkent a fenti algoritmusra epult stanely navigacioja is, csak nem egy dedikalt nagysebessegu chip-en hanem sima pc-s implementacion. Ez egy sokkal lassabb, de olcsobb megoldas.

    "Plusz latom, hogy a mikrofonos+gazos(wtf?) kerdeskorben keptelen voltal barmilyen realis engagement profile-t osszehozni... sejtettem."

    Nem olyan bonyolult. A mikrofonok alapjan kiszamithato, hogy melyik cellakon halad at a gep, majd utanna inditanak par raketat. Ezek megkersik a horizont felett talalhato osszes mozgo targyat (optikai celzas, infra es lathato tartomanyban) es azokat szedik le. A repulobol kiaramlo gaz mindig melegebb a legkornel, szoval akarmilyen halvanyan, de csikot huz az osszes gep, a hajtomuvek arnyekolasatol fuggetlenul. Nem nagyon kell barat-ellenseg felismero rendszer, mert az alapfeltetelezes az, hogy csak az ellenfelnek vannak repuloi az adott terulet felett es civil gep sincs a legterben. Fontos, hogy a raketa gyorsabb legyen az elfogni kivant gepnel. Egyebkent azert is egyszerubb a feladat mint szembol, mivel ket jarmu sebessege kivonodik, nem osszeadodik, tehat tobb ido marad az optikai celzasra. Egy egen repulo targyat kiszurni azert nem olyan nagy kepfeldolgozasi feladat. Hatalmas elonye, hogy csak passziv szenzorokat hasznal, tehat nem merhetoek be, se az alap szenzorok, se a raketautegek. Mivel a raketak hordozzak az osszes celkereso rendszert, ezert a foldi rendszer minimalis, igy nagy teruleten szettelepitheto. Masik hatalmas elony, hogy ma mar joreszt kereskedelmi alkatreszekbol is elkeszitheto, tehat akar egy kisebb csoport is kepes lehet ilyen rendszereket osszehozni, ha megvan hozza a megfelelo tudasuk, ami szerencsere nem jellemzo.