• torreadorz
    #2
    Ez egy érdekes problémakör. Egy gép egyébként simán lehet okosabb az embernél, hisz az okosságot kvázi tudásmennyiség alapján deklaráljuk az pedig csak a merevlemez méretétől függ.

    Az intelligencia már más kérdés. Az ember számára a sakk "észjáték", azonban a számítógép számára csak rutinmunka. Adott fix pályán, fix bábukkal, fix szabályokkal kell játszani, ez a számítógép számára egy zárt rendszer, aminek minden összetevője ismert. A zárt rendszerből következően ennek a megoldása már csak teljesitményen és jó algoritmuson múlik, de alapvetően semmivel sem bonyolultabb mint összeadni két számot, csak itt elég sokat kell.

    Az emberi agy azonban nem arra lett "tervezve" hogy sok-sok lépést előre gondoljon, hanem hogy a meglévő szituációból a lehető legjobban válassza ki az aktuális lépést.

    Épp ezért olyan rendszerekben ahol a gép képtelen sok lépést előre látni, mert vagy a rendszer túl nagy, vagy túl nyilt (ismeretlen változók) ott a gép általában elvérzik az emberrel szemben. Nem véletlen hogy a go játékban a gépek esélytelenek, pedig az még nem is nyilt rendszer mert minden tényezője ismert, mégis a játék komplexitása elég nagy ahhoz hogy a gép képtelen legyen sok lépést előre kiszámolni, arra meg képtelen hogy a legoptimálisabb pillanatnyi variációt válassza.


    Természetesen idővel lehet hogy képesek leszünk alkotni olyan gépet ami hasonlóan intelligens mint az ember, de én élek a gyanúperrel hogy azok már nem a mai klasszikus szilicium alapú gépek lesznek, hanem sokkal inkább szerves alapúak és ott meg már befigyel a kérdés hogy az gép-e vagy élőlény.