#52
Azért elég érdekes kérdés, ez az idegen bolygók meghódítása.
Ha a jelenlegi technikánkat, civilizációnkat nézzük, akkor tényleg semmi értelme.
Ha egy fejlettebb technológiát nézünk, akkor akár robotokkal, vagy távirányított biorobotokkal (lásd Avatar) már lehetséges. Pont azokért a gazdasági előnyökért, ami a filmben is volt.
Ha még távolabb nézzük és a civilizációnkat egész tágan értelmezzük, eltekintünk még a biológiai azonosságtól is, akkor miért ne hozhatnánk létre egy civilizációt egy adott számunkra szélsőséges viszonyokkal rendelkező bolygón?
Ha a civilizációnk már több száz, esetleg millió éves, akkor más léptékkel nézzük az időt. Egy ilyen vállalkozás szintén terjeszkedés, még ha i8dőben több ezer/tízezer/akár millió évet vesz igénybe.
Ha az élet, bármilyen életre alkalmas bolygó ráadásul túlságosan ritkán fordul elő az univerzumban, akkor egész egyszerűen nincs is más út a terjeszkedésre!
Szóval ez az egész legalább annyira attól függ, pl. hogy mit találunk kint az űrben, mint hogy hogy miképp is tekintünk a civilizációnkra, önmagunkra.
Talán ott a gond, hogy a jelenlegi társadalmak/kultúrák instabilak, egyszerűen nem tudunk befogadni más embereket, vagy alkalmazkodni új viszonyokhoz. Ha ezt nem tudjuk megtenni anélkül, hogy identitás válságot generálnánk, akkor hogy tudnánk elfogadni a mi kultúránkhoz, civilizációnkhoz tartozónak pl. egy óceánbolygón élő delfinembert, még ha mi hoztuk is létre?