• hopp
    #25
    "baromság. Ettől még simán lehetne GPS a telefonban."

    Nem. Nem lenne. Ha Einstein nem veti fel az idődilatáció lehetőségét, illetve a már-elfelejtettem-a-nevét nem támasztotta volna alá kísérleti úton, hogy tényleg létezik, és tényleg úgy és olyan mértékben hat, akkor a GPS tervezésekor nem kalkuláltak volna vele. Fellőttek volna milliárdokért néhány tucat műholdat, ami semmire nem lett volna jó, mert az idődilatáció miatt nevetségesen pontatlan lett volna elég hamar.

    "és ha mégsem? Nem ez lenne az első dolog, amibe csak öntik bele a pénzt, de soha nem hozott semmi hasznot."

    Erre csak azt tudom mondani, hogy "Navigare necesse est". Ahogy régen szükséges volt hajózni, úgy most a kutatás egy szükséges dolog. Kutatás nélkül nincs fejlődés. Nyilván vannak olyan területek, amiknek a kutatása soha nem fog semmilyen hasznot hozni (lásd a néhány éve a "Karácsonyi dalok hatása a tengeri állatokra" témában indított kutatást :D), de a fizika nem ezek közé tartozik.

    "inkább olyan dolgok megvalósítására kéne pénzt költeni, amit el tudunk képzelni."

    Ahhoz, hogy valamit el tudj képzelni, ismerned kell azt, amire épül. A tranzisztort nem azért fedezték fel, mert számítógépet akartak csinálni, hanem azért juthatott egyáltalán eszébe valakinek az elektromos áramkörökkel való számítás, mert már létezett a tranzisztor. A villanykörte nem juthatott volna eszébe senkinek, amíg nem fedezték fel az elektromos áramot. A rádióhullámokat sem azért találták fel, mert egy jobb kommunikációs módszert kerestek. A benzinmotornak semmi értelme nem lett volna addig, amíg nem jöttek rá, hogy mit lehet csinálni az olajjal. Folytassam még?

    "Ez nem fő, hanem per pill megoldhatatlannak tűnő probléma. Mármint a kg-ra jutó kapacitás, és a töltési sebesség is."

    El fog jönni az a hordónkénti olajár, aminél már majd megéri szívni a mostani aksikkal, illetve megéri milliárdokat belepumpálni a fejlesztésükbe vagy az alternatívák keresésébe. Ahogy mondtam, a hatékonyság relatív.

    "Hiszi a piszi. Mondj csak egy gyakorlati dolgot, amit a CERNnek köszönhetünk."

    Már az LHC megépítése is egy hatalmas kihívás volt, ami új és hatékonyabb megoldások kifejlesztését követelte, tehát közvetve már akkor is hatással volt a fejlődésre, mielőtt megszületett volna. Ahogy a fenti példák egy részéből is látszik, az elméleti fizikának közvetett módon szinte minden 20. századi találmányra volt hatása. Az LHC eredményeinek is lesz gyakorlati hatása, ha nem 5 év múlva, akkor 50, de lesz, ebben biztos lehetsz.