• Doktor Kotász
    #94
    ******************************
    A jelenlegi válságnak egyébként az iraki háború az oka. Magas költségek, az állam elvonta a pénzt a gazdaságból az állampapírkibocsátással, ami felhajtotta a kamatokat, ami bedöntötte a lakáshitelpiacot, ...
    ***********************************************

    "Ebben nagyot tévedsz. Egy "szimpla" túltermelési válságot élünk. Nincs piac. Az erősek gazdasági befolyásukkal már megszereztek minden elérhető akár kicsit is fizetőképes piacot, a gyártástechnológia noha képes lenne tartós, javítható termékeket gyártani már úgy gyártanak és terveznek mindent, hogy meghatározott időnként cserélni kelljen. Persze azon már túl vagyunk hogy mindent úgy gyártanak hogy csak komplett egységeket lehessen cserélni, véletlenül se lehessen javítani.
    Az egyre agresszívabb piacszerzés viszont eltiporja a kisebb gazdaságokat. Ezzel gyorsítva a folyamatokat.
    A lakáshitelpiacot ez a válság dönti be, ha nincs piac, sokan nem tudnak fizetni. Ezen felül a hitelezők is elértek egy olyan határt ahonnan nincs már továbblépési lehetőség. Már túl vagyunk a lufi felfújásán, amik pl. olyan intézkedéssekkel történt mint a banknak elég 10%-a annak az összegnek amit hitelként kihelyezhet. Bár közgazdászként biztos belekötsz hogy ez nem 10 csak 5%...
    A lufi pukkangat itt-ott, de ezt betapasztják de csak lassítani tudják.

    Állampapír kibocsátás az hitelfelvétel. Hogy is lehet elvonni hitelfelvétellel a pénzt? Illogikus a mondatod is amit idéztem."

    Nem olyan bonyolult ez, ha valaki használja az eszét. Ha az USA kormánya a háború költségeit állampapírokkal fedezi, akkor több hitelt vesz fel, mintha nem háborúzna. Szabad pénz viszont ettől még nem lesz több a piacon. Csak úgy tud többet szerezni, ha magasabb kamatot fizet. A magasabb kamatszint viszont megnöveli a lakáshitelesek kamatát is. Ez a törlesztőt növeli, ami a hitelek bedőléséhez vezet. Ezzel párhuzamosan a termelőszektornak is nehezebb forráshoz jutnia, illetve ők is növekvő kamatokkal szembesülnek. Ez a vállalkozások bővülését is hátráltatja. Mi ebben az ellentmondás?