Irasidus#32
Jó kérdés, nem vagyok jogász. De gondolom ha itt lesz az ideje (még nincs) akkor ezt a kérdést is szabályozni fogják. A LEO repülések meg teljesen más kategória mint egy kolonizációs tevékenység. Mind hardver, technológia, erőforrás szempontjából - a NASA éves költségvetésének sokszorosa is kevés lenne. (Gondolom ha "túl sokan lesznek" LEO akkor szabályozás itt is megvalósul, de ettől egyenlőre nem kell tartani, persze ne legyen igazam.)
A legtöbb magáncég a photoshopnál és ígérgetésénél tovább nem jut. A VG. is vért izzadt, hogy a pitiáner űrugróját - ami nem űrhajó - összehozza. A pár százezer dollár erre vonatkozik, ha valódi űrutazást akarsz - mint írtad is - az dollármilliókba kerül (persze ígérgetés itt is van). A Bigelow szintén ígérgetési kampányban van évek óta, hogy ebből valaha lesz valami, az NASA-múlik. Az űrturizmus kezdeti lelkesedése meg kezd alábbhagyni, és nagyon erős a kérdőjel, hogy egyáltalán életképes-e. A SpaceX meg nem igazán különbözik a több amerikai nagy űrvállalatról. A nagy vízen túl, eddig sem a NASA csinálta a rakétákat, űrhajókat hanem magáncégek. Csak jött egy új szereplő, ennyi. De a SpaceX sem a turizmusból fognak, akarnak megélni - hanem NASA-beszállításból. Ott van a honlapon ha nem hiszed, a marketing részét meg nem szabad komolyan venni.
"Attól függ. Azért akad olyan űripari cég, amelynek az éves nyeresége nagyobb, mint a NASA éves költségvetése."
Ezzel most megleptél, melyik cég az? És tisztán űrtevékenységből van ennyi pénze? Csak mert nem mindegy...
"Gyakorlatilag évi egy milliárd dolláros költségvetésből simán megoldható lenne a permamens Mars-bázis kialakítása. A Mars Society már csinált alig egy milliárd dolláros költségvetésű űrutazás-tervet a SpaceX Falcon és Dragon eszközeire építve. Gyakorlatilag évi egy milliárd dolláros költségvetésből simán megoldható lenne a permamens Mars-bázis kialakítása. Ez pedig már kolonizáció..."
A Falcon 9 tolóereje nem elég ehhez, embereket azzal te nem juttatsz a Marsra. Még a Falcon Havyvel sem... Igaz összeszerelhetnek valami az űrben, de az baromira nem lesz évi egy millió dollár. Esetleg évi 100 millió 10 éven keresztül, na az talán reális. De ezt ki fogja finanszírozni? A NASA-nal tervbe van, hogy űrszondaként (ember nélkül) igénybe vennék a Dragont. Ezt most kb. 100 millió dollárra becsülik. Persze lesz ez még több is.
Mellesleg a Dragonnal még a Hold körüli utazás is kérdéses, ha éppen kifogsz egy napkitörés a legjobb esetben is végighányod az utat, rossz esetben a sugárdózis... érted ugye. De komolyan egy kapszulával a Marsra, ez kinek az ötlete volt? Komoly űrtechnológiát kellene kifejleszteni, ami sok-sok pénz. Az üzemeltetésük nem különben.
U.i.: A Dán rakéta meg a vicc kategória, a hőszigetelést furnélal oldották meg, ami nagy magasságban még ok, de a világűrben...