Caro#52
Már megbocsáss, de a nemrelativisztikus spint nélkülöző kvantummechanika egy elmélet, természetesen nem teljesen pontos, mint ahogyan még a térelmélet sem az, de elég pontos leírása a valóságnak.
A spin-pálya KH-ból eredő járulék az csak perturbáció, ahogy a hélium atom két elektronja is kezelhető akként.
Tökéletes? Nem. Nagyon jó közelítés? Mindenképp.
Ebben az elméletben van értelme beszélni pályamomentumról, aminek amúgy minden komponense felcserélhető a hidrogén atom Hamilton operátorával, vagyis megmaradó mennyiség is és az energiával egyszerre is mérhető.
A p pályákban pedig igaz, hogy van csomósík, de nézd meg a csomósík elrendezését!
Ha az x-y a csomósík, akkor a z tengely körül folytonos a függvény, ha z-x, akkor az y körül, ha pedig y-z, akkor az x tengely körül. Tökéletes forgási szimmetriával rendelkezik. És a valószínűségi áram ott is folyik, ezen nem tudom miért kell kiakadni. Megvan rá a képlet, hogy hogyan kell kiszámolni, meg megvan a hidrogén megoldás is, csak neki kell állni.
Igen, koordináta-reprezentáció kell hozzá. De az egy jó kép, akkor mi vele a baj? S pályára könnyű, magasabb rendekre biztosan nehezebb, de ott van akkor is. Ha ez nem lenne, akkor _nem lenne_ pályamomentum. És ez akármelyik pályára igaz, mindig ott van a valószínűségi áram, ami divergenciamentesen folyik körbe.
Amúgy teszem is hozzá gyorsan, hogy a relativisztikus kvantummechanikában is van természetesen valószínűségi áram.
Amibe bele lehet kötni, az talán a keringés szó, a forgás helyesebb ebben az esetben.
Amit meg arról mondasz, hogy nincs egyetlen elektron, hát ennyi erővel akkor teljesen felesleges fizikával foglalkozni, mert a valódi rendszerek úgyis annyira összetettek és csatoltak, hogy esélyünk sincsen theory of everythingel leírni az ember működését... Hát ja, de nem is ez lenne a célja :) Ezek az absztrakciók a maguk keretei között teljesen jól működnek, nincs szó arról, hogy köze nem lenne a valósághoz (mint mondjuk az arisztotelészi mechanikának), és kukába kell dobni az egészet.
Vagy akkor ne tanítsunk Newton-törvényeket sem, mert kvantummechanikailag az erő is max. egy várható érték, meg nem is relativisztikusan kovariáns, hű de messze van akkor a valóságtól. De kvantummechanikát se tanítsunk, mert nem kompatibilis az ált. rel-el....