• shownomarcy
    #119
    Korábban diákként csak pár cd-t vettem, de ez most sem változott. Viszont csomó előadót megismertem és sok koncertre elmentem. De tömérdek cd-re egyszerűen nincs kerete az embernek.
    Régen is másoltak és most is, csak egyszerűen a formátum változott. Régen vhs-re, kazettára ment, most cd-re vagy egyszerűen vinyóra.
    (Volt egy e-könyves cikk is, a könyveket jegyzeteket is fénymásolták egyetemen.. ha olcsóbb volt, mint megvenni, vagy ha csak részek kellettek belőle...és ennek eredménye bizonyos szempontból ugyanaz, mintha kölcsön kérték volna egy felsőbb évestől, viszont kölcsön adni meg legális, ugye?)
    Különbség például, hogy ha kazettára másoltak, azt nem tudták ellenőrizni, míg most a neten elméletileg erre lehetőséget ad a technika és ezt ki is akarják használni...
    Persze ez nem jó, de egyszerűen túl drágák a cd-k (a magyar még ok, de usa import ~5000), és amit lehet azt mindenki megpróbálja megszerezni...

    Fura dolgok ezek, mint például az is, hogy elméletileg egy koncertet nem lehet felvenni (bár a normálisabb előadók általában engedik, csak a szervezők nem, de van pozitív kivétel, ha jól hallottam a Kiss koncert ilyen volt...) de az "audience bootlegeket" már lehet cserélni, feltölteni, ez még ott is maradhat, ahol a legális cuccokat nem oszthatják meg. Tehát sok területen érdekesen alakulnak a szabályozások...

    Egyébként lehet pontosabb lenne nem kárról, hanem valamiféle elmaradt haszonról beszélni.