• halgatyó
    #53
    "Ha olyan döntést kell hozni a közösség érdekében aminél a társ esetleg veszélybe kerülhet"

    Ez fogas kérdés. Szerintem erre biztosan jó válasz nincs. (én legalábbis nem tudok)

    Első közelítésben én úgy képzelem, hogy az űrhajósokat leginkább az unalom és a csontritkulás fogja veszélyeztetni.
    Egy ilyen döntési helyzet létrejöttét leginkább el kell kerülni az összes lehetséges eszközzel. Mert akkor már jó döntés nincs, csak rossz vagy még rosszabb.

    Nagyon szűk lesz az a sáv, ahol ilyen döntésnek lenne értelme. Mert ugye ha nem történik semmi a 6 hónapos út alatt (ez a legvalószínűbb) akkor nincs probléma.
    Ha viszont eltalálja őket valami meteor, akkor nincs döntési helyzet, game over.

    Ha csupa férfiak mennek az útra, azzal sem lehet ilyen döntési helyzetet megelőzni. Hiszen barátságok szövődhetnek (most tekintsünk el a férfi-férfi kapcsolattól), aztán ha ketten egy nemzethez tartoznak, akkor is megvan az összefogás veszélye a többség rovására, illetve egyéb történelmi gyökerű ellenszenvek és rokonszenvek is ébredhetnek.

    De egy ilyen (elképzelt) döntési helyzetben mindenféle személyes kapcsolat NÉLKÜL is igen komoly probléma lehet. Pl.: most kinek adjak oxigént: a parancsnokomnak, aki tud navigálni, vagy a többi 4 embernek, akik mégiscsak négyen vannak...nélkülük az expediciónak értelme sincs.
    Szóval a lényeg: ha ilyen döntési helyzet kialakul, akkor ott már minden elromlott.