egyedi megoldások, speciális firmware-ek - OpenWRT, DD-WRT, Tomato, Gargoyle, PfSense, m0n0wall, Mikrotik RouterOS
  • Dj Faustus #11
    "Hello! Ezt a cuccot Routerekre lehet feltolni? Ez olyan mint a DDWRT? "
    Így van, általában routerekre, AP-kre vagy más hálózatra kapcsolt eszközökre szokták felrakni.

    A DD-WRT a v23 verziójától kezdődően az Openwrt-t is felhasználja (régebben a Alchemy nevű firmware-en alapozódott, ami ugyancsak egy Linux).

    A DD-WRT-hez alapból kapsz webes felületet, az OpenWRT-nek a 8.09-es verziójáig csak minimális webes felülete volt, a 8.09-es verziótól kezdődően van saját webes felülete; illetve ott van az X-WRT nevű külön webes felület.

    Az OpenWRT-t (utolsó stabíl változat: 7 hónapja) aktívabban fejlesztik mint a DD-WRT-t (utolsó stabil változat: 2 éve, béta változat: 15 hónapja).

    "de szerintem inkább megéri összerakni alacsony fogyasztásu gépet 2 hálózati kártyával , mint venni egy gagyi routert "
    Ha a routert csak otthoni/irodai használatra veszed útválasztóként/tűzfalként, teljesen elegendő lehet egy SOHO router. Ha nagyobb terheléshez/speciálisabb célokra (például NAS/médiaszerver) kell, akkor meg veszel egy drágább routert (Cisco, Allied Telesis) - akár összerakhatót is (Mikrotik Routerboard, Ubiquity Router Station) - vagy valamilyen beágyazott lapot (Alix, Gateworks, Soekris, valamilyen ITX-es alaplap,...).

    "mivel egy gép sosem fog olyan alacsony fogyasztást csinálni mint 1 router"
    Azért lehet kapni olyan beágyazott lapokat, amelyek képesek kis fogyasztásra.
    Bár az igaz, hogy egy univerzálisabb/bővíthetőbb, erősebb processzorú, több interfészű hardware azért többet fogyaszthat, mint egy erősen lecsupaszított célhardware.