• NEXUS6
    #9
    "A politikával nincs semmi baj, az emberekkel elvárásaival viszont annál inkább. :(

    Ha nem vagyunk hajlandóak felelősséget vállalni magunkért (és nem fogjuk fel, hogy mindenkiben van valami tétünk, érdekünk mert társadalomban élünk) akkor előbb vagy utóbb kiszolgáltatottak leszünk és ezen nem segíthet az Internet sem."

    Nos az emberek elvárásaival sosincs baj, mert az viszi előre azért a dolgokat. És talán a felelősség vállalással sem.
    Azzal annál inkább, hogy a demokratikus intézmények nagy része vagy nem működik, vagy nem úgy, mint ahogy azt az ember először gondolja, hogy működnie kéne.
    Xart sem ér az önkormányzati autonómia, ha nincs forrás mögötte, vagy ami van, azt is lenyúlják a helyi kiskirályok.
    Xart sem ér az önpolgári öntudat, ha a demokráciára hivatkozva olyan embereket kell elviselned, sőt támogatnod, akiket talán nem irtanál ki, mert kultúrember vagy azért, azonban a te kultúrádba, értékrendedbe ők nem illeszkednek.
    Mert a rendszer, a jogi szabályozás nem megoldja, hanem fenntartja a konfliktusokat!

    De gondolkodjunk el azon is mi szükség a parlamentre, a politikusokra?
    A politikusok karizmatikus vezetők elsősorban. Nem a szakértelmük a legfontosabb, és nem az, hogy az emberek érdekeit tudják közvetíteni, vagy ütköztetni.
    Ez utóbbiakról nagyjából szó sincs.
    A parlament döntései mögött egyrészt az államigazgatás, másrészt a pártok szakértőinek szakértelme van, vagy is nem a parlamenti képviselők szakértelme!!!!
    A végső döntést a vezető pártok pillanatnyi érdekei határozzák meg, ami valójában a pártok szűkebb vezetésének érdekeit jelenti.
    A parlamentarizmus dilemmája tehát a következőképpen fogalmazható meg:
    1. Ha sok hozzá nemértő embert összezársz, azok pusztán a demokratikus szavazás mechanizmusától még nem lesznek képesek hatékonyan és adekvát módon döntéseket hozni. Röviden, bármennyi hülyét zársz is össze attól azok még nem fognak jó döntéseket hozni.
    2. Mivel a pártok kampányaik során jóformán pusztán az érzelmekre akarnak hatni, ezért a választópolgároknak nem csak az aktuális kampány érzelmi viharainak lila ködén kell átlátniuk, hanem gyakorlatilag okosabbnak kellene lenniük a pártok vezetőinél. Nem csak azon kellene átlátni, hogy gyakorlatilag aktuálisan hogy akarják majd őket mint választópolgárokat manipulálni, becsapni. Hanem azt is reálisan kéne felmérniük, hogy adott személyek és az adott párt, adott politikai viszonyok között mit hajlandóak, és mit képesek megtenni értük, és az országért is, ahhoz, hogy valóban felelős döntést tudjanak hozni.
    Röviden a választópolgárok nagy többségének okosabbnak kéne lenniük a megválasztott politikusoknál is.

    Nem mondom, hogy nincs szükség karizmatikus vezetőkre, politikusokra általában. Mindig is lesznek ilyenek, mert ők egy ország, egy nép jelképei, mozgósítanak, összetartanak.
    Azonban abból mindig is baj volt, hogy ha egy ország vezetését csak és kizárólag a karizmatikus vezetők egyéni érdekei határozták meg, és ez ellen úgy tűnik, hogy a demokrácia önmagában nem jelent védelmet. Sajnos.

    Az internet segítségével az állampolgárok intelligenciája és érdekei közvetlenül bevonhatóbbak lennének a döntések meghozatalába, és talán a politikusok ellenőrzése és kordában tartása is megvalósítható lenne.
    Talán.