-
BlackRose #3 Röviden: A jövő nem fog hasonlítani sem a múltra és jelenre, a jövőnek két fontos és meghatározó tulajdonsága lesz:
1. A lehetőségek fokozott növekedése...
2. Az ellenőrzés és vezérlés (kontrol) csökkenése...
Ez már most is látszik és ezért is mennek az extremitásba mert próbálják fenntartani a megszokott kontrolt. GOndoljunk csak bele milyen is volt pl. 30 évvel ezelőtt az USA ako sokkal gyengébb volt abszolút mércékben mint ma sokkal könyebben és jobban tartotta ellenőrzése alatt a világot, sőt akár Németországnak is nagyobb szava volt a világban mint most az EU-nak van. Kína, India, Dél-Amerika stb. egyik sem látja a jövőt sem az USA sem az EU ellenőrzése alatt.
A cégek esetében szintén ez a helyzet, napról napra egyesőlnek a nagyok mert képtelenek diktálni mint ahogy megszokták...
Ami viszont a politikát illeti előbb vagy utobb rá fognak ébredni, hogy nem az a dolguk, hogy megoldják a problémákat hanem az, hogy biztosítsák a normális társadalmi szabályokat és törvényeket, hogy az egyének és általuk alkotott szervezetek együtt tudjanak működni és fejlődni.
A demokrácia viszont nem azt jelenti, hogy a nép kormányoz (még ha a szó maga erre is utal), hanem azt jelenti, hogy mandátumot adunk valakinek, hogy kormányozzon (nem a népet nem az országot hanem az államot mint instituciót és annak szerveit, hogy el tudják végezni a feladatukat és végre tudják hajtani a törvényeket stb.)
Tehát a demokrácia egy mehanizmus amivel az állam kormányzóit le tudjuk váltani békés úton... nem több és nem kevesebb.
És persze amikor választunk akkor annak következményi is vannak, hiszen ha jól választunk akkor jobban fogunk élni ha rosszul akkor kevésbé, az emberek nem akarják válalni a felelőséget, hogy ha már választani tudnak akkor legalább annyit befektetnének magukba, hogy alapvető elképzeléseik és tudásuk legyen arról amire választanak. És amikor rosszul választanak akkor mindenki hibás, főleg a rohadt politikusok (nem védem őket), csak nem maguk a választók akik ezeknek a politikusoknak mandátumot adtak.
Nem lehet a következményeket elkerülni és azt tudni kell, hogy ha olyanra szavazunk aki többet igér mint amit a piacon tudunk elérni tudásunk és munkánk értékesítésével az valakitől el akarja venni azt a pluszt, és tehetjük ezt jobbra, balra a végeredményben ezek a valakik mi vagyunk, vagy most veszik el, vagy később (ha kölcsönöket vesznek fel).
A politikával nincs semmi baj, az emberekkel elvárásaival viszont annál inkább. :(
Ha nem vagyunk hajlandóak felelőséget vállalni magunkért (és nem fogjuk fel, hogy mindenkiben van valami tétünk, érdekünk mert társadalomban élünk) akkor előbb vagy utóbb kiszolgáltatottak leszünk és ezen nem segíthet az Internet sem.
Különben "kollektív intelligencia" (marhára röhögtem magam)... ha valaki csak részben tanulmányozta vagy olvasta pl. Karl Popper vagy F.A. Hayek mőveit azt tudhatja, hogy a tudás és az inteligencia nem lehet kollektív hanem csak megosztott vagyis használhatjuk mások tudását és intelligenciáját vagy nem, és szabad információ és tudás osztás esetében rendelkezhetünk a megfelelő tudásal vagy alkalmazhatjuk azt aki rendelkezik vele, de az egész nem ér semmit ha nem vagyunk szabadok mert a tudás és intelligencia csak akkor ér valamit ha alkalmazható, és ha kötött kezünk van ha a lehetőségeinket korlátozzák akkor a tudás és intelligencia alkalmazása is korlátozva van.
Ezt kell megoldani ée meg is fogjuk csak idő kérdése, mert a jövő, a korszak amelyikben a tudás a domináns és nem az anyag amelyikben a tudás az ami meghatározza, hogy az anyagot mennyire tudjuk kihasználni és alkalmazni és amelyben a csere domináns része nem pénzben és anyagban hanem tudásban fog lezajlani egyszerűen egy olyan világot rajzol előnk amelyben a jelenlegi rendszerek, normák és mehanizmusok amelyek az elmúlt évtizedekben vagy akár évszázadokban többé kevésbé működtek NEM fognak működni.
És ezt nem lehet megállítani (szerencsére), a Föld erőforrásai már annyira terheltek, hogy tovább már csak úgy lehet menni, ha tudást alkalmazva kevés anyag felhasználásával óriási használhatóságot tudunk produkálni. A régi iparnak vége (mint domináns formának), jön az új, a lehetőségek, a tudás, a kutatás... ez hasonló változás mint az agrár társadalomból az ipari társadalomba való transzformáció volt csak sokkal nagyobb és gyorsabb.
És ami a legszebb nem tudja majd senki ellenőrzése és vezérlése alatt tartani :)
A spontán rend ideje jön, nem a ránk erőszakolt "rend". És mi lesz a politikával... hát röviden az ipari társadalomban és főleg a 20. században a politikusok és jogászok voltak a legnagyobb nyertesek, azok akik a lehetőségeket általában korlátozták, a 21. és 22. században ők lesznek a vesztesek, a nyertesek azok lesznek akik új lehetőségeket teremtenek, a tudósok a mérnökök és azok akik a tudás feltárásában dolgoznak, mert a tudás lesz az ami lehetőségeket teremt, nem lehet kijelölni 1000 hektár földet amelyiken "fejlesztéseket" hajtunk végre mert itt már egyrészt szaturáció van másrészt a Föld erőforrásai nem birják a további megterhelést... tehát nem a politika fog dönteni, hogy lesz e holnap jövedelmünk hanem a tudás a tudomány és azok akik letrehozzák a platformot amelyiken az együttmőködés és a tudás effektív és hatékony megosztását (a kopasz Internet még ehhez nem elég) lehetővé teszik.
Útópia? Még véletlenül sem. Nincs többet 20. század vagy az előtti korszak (szerencsére). :) Persze nem biztos, hogy lineáris lesz az út, mert sok olyan van akinek ez nem felel meg és még több aki azt hiszi, hogy nem fog neki megfelelni és ezek ellenálása néhány évre vagy akár évtizedre elhalaszthatja ezt a világot, de megakadályozni nem fogják tudni, ugyanis minden 4 évben egy része a választóknak megváltozik, jönnek a fiatalok akiknek ez a világ normális (és akik 4 évvek ezelőtt kiskorúságuk miatt nem szavaztak) és mennek az öregek akiknek ez nem tetszik (és ők már nem fognak szavazni mert...) az új és a régi "harca" normális dolog és mindég volt és lesz, de mindég az új győz a végén.
Aki nem hiszi az nézzen csak utánna mi is történt pl. az USA-ban... Barack Hussein Obamanak hivják az elnököt, elképzelhető volt az akár 10 éve... hát még mondjuk 30 éve? NEM. GM aki 30 éve a világgazdaság nagyhatalma volt most döglött cég aki nem is létezne ha nem menti az állam, de helyette most van Microsoft, Google, Amazon, Oracle, Apple, Genentech... persze eggyik sem olyan nagyhatalom (világméretekben vagy országos szinten) mint annak idején volt a GM de éppen erről szól a jövő, a kontrol hanyatlása és a lehetőségek bővölése. Új cégek, új emberek, új filozófia... és olyan változások amelyek néhány évtizede elképzelhetetlenek voltak.
Az cikben szereplő adatok netre helyezése viszont jó dolog és része annak az erőknek amelyek a lehetőségek bővítésén (és nem pedig korlátozásán) dolgoznak. Olyan dolgok mint pl. az OData és hasonló protokolok nagyon sokat fognak jelenteni a nyitott és alkalmazható információ és tudáscsere platform létrehozásában... röviden, hogy éljek Bill Gates szavaival... "még meg sem karcoltúk a felszint..."
Rohadt hosszúra sikerült a duma, ideje lenne saját honlapon/blogon irni :)