pinball#24
„Sok esetben ezt is azért csinálták mert megváltoztak a körülmények és mert nem tudták az új körülmények között tovább betartani az alapítók tanácsait... pl. szovjet kommunista én német nacionál szocialista világuralomra való törekedés egyszerűen lehetetlenné tette, hogy az USA megmaradjon a régi gyenge federális hatalom és laza tagállomokból álló federáció formájában egy olyan ország ahol az individuális szabadság fenn tud maradni. Ezért egyszerűen ha meg akart maradni mint szabad ország egy olyan világban ahol nem a szabadság volt az ideál (előtte sem az volt csak előtte nem volt technikai lehetősége senkinek, hogy az USA-t megtámadja), aztán jöttek a dizelmotoros vashajók és a repülők stb... tehát sajnos nem volt lehetőség, hogy egy épp alma maradjon a rohadt almák között.”
Persze hogy azt a 18. században íródott alkotmányt csak módosítva lehet alkalmazni 20-21. századi körülmények között. Az Egyesült Államok ahogy a 19. sz. végéig rendezte belső konfliktusait, így is úgy is elindult volna világhódító útjára. A kérdés csak az volt, hogy ezt hogyan valósítja meg: nyers erővel (T. Roosevelt) vagy úgy, hogy a többi ország magától veszi át a szabadság-ideál igéjét (W. Wilson). Közbeszólt a világháború, és a történelem az utóbbinak kedvezett. És ez a folyamat beindult volna a németek meg az oroszok nélkül is.
Az USA azóta is inkább a szabadságot akarja terjeszteni, mint bármiféle demokráciát. Bár egyiket is másikat is nehéz beilleszeni pl. a Közel-Keleten, mert az ottani társadalmaknak lövésük sincs hogy mi az a nyugati 'demokrácia' meg hasonlók. Nem az ottani népek hibája, egyszerűen nem erre vannak berendezkedve, és évezredekig jól megvoltak a saját szabályaikkal és törvényeikkel (persze ez nem jelenti azt, hogy ez a jelenlegi formában jó és tartható).
Hogy ne menjünk nagyon offba, csak azért hoztam fel az egész demokrácia ügyet, mert kétlem hogy a 'netes demokrácia' fogja megváltoztatni a modern társadalmat. Az Interneten újfajta csoportosulások alakulnak ki, azoknak viszont még van hova fejlődnie mielőtt igazán mély nyomot hagyhatnának a való világban (IRL). Talán a jövőben kialakul egy új platform aminek erősebb lesz a társadalomformáló szerepe.