• djhambi
    #229
    Kiegészítéskénet: nem hiszem, hogy a természettudományos kauzalitás kiütné a szabadakaratot, hiszen eltérő fogalomrendszerben használjuk őket. Például én képes vagyok gépelni neked órákon át önszántamból, amit valahol az előző állapotokból meg lehet határozni. De mint személy, ezzel nem foglalkozok, mert nem tudnám meghatározni a következő állapotot a régebben leírt számítógépes elvi gyakorlati lehetetlenségek miatt, így az a tudás, hogy idő előtt megismerjem más szabadakaratát, nem létezik, így olyan, mintha tényleg ő maga döntene.

    Amúgy a kvantummechanikában szerintem a kauzalitás sérül a Heisenberg-féle határozatlansági reláció értelmezésében (nincs olyan állapot a természetben, hogy az anyag (elektron) helyzete és sebessége egyszerre tetszőleges pontossággal mérhető lenne). De ide philcsy kellene, hogy megmondja, nem mondok-e hülyeséget? A lényeg, hogy ebben az esetben elvileg sem tudnám megjósolni a dolgokat. Mert a legegyszerűbb egyenes vonalú egyenletes mozgás is több paramétrtől függ: v(x,t), a térben ez v(x,y,z,t), gyorsuló mozgásra a térben a(x,y,z,dx/dt,dy/dt,dz/dt,t). Vagyis kvantumszinen nem megjósolható. De most van az a pillanat, hogy egy nálam okosabbnak belém kéne rúgni, hogy nem mondok-e hülyeséget, mert nem akarok hülyeséget mondani. Csak a topic már elég elhagyatott. :)