• djhambi
    #245
    Nem akartam ennyire belemenni, de akkor elmondom. A 20. század előtt úgy ismerték meg a természetet, hogy észrevettek kísérletek alapján összefüggéseket. A huszadik századra ez megfordult, elkezdtek elméleteket gyártani (hiszen nehezen tapasztaltak atomi szintű jelenségeket, illetve relativisztikus sebességeknél történő eseményeket), és ezeket az elméleteket próbálták kísérlettel igazoltatni vagy cáfoltatni. Einstein kozmológiai állandója addig sejtés volt amíg kísérlettel Hubble cáfolta. De nem is került be a tankönyvekbe. Amíg kifejlődött a jó pár atommodell, az is ez az út. De azok csak szemléletes elképzelések voltak. Rutherford kikövetkeztette, hogy az elektronok vannak kívül, a pozitív töltés van belül, a méreteket kísérlettel megállapította (szórásos kísérlet), de kijelentette, hogy valahol a modell hibás, mert az elektronnak, mivel a körmozgást a Coulomb erő tartja fenn, de közben elektromágnesesen sugároz, a protonba kell zuhannia. De akkor nem lenne a világ világ. Aztán jött Borh a kvantált elektronpályákkal, de még ő sem értette. Aztán de Broglie egészítette ki az elektronok de Broglie állóhullámaival.

    Tehát egy elmélet önmagában csak egy elmélet, ha a kísérlet igazolja, vagy cáfolja, akkor az kanonizálja a fizikába, vagy veti el. (Nem beszéltem még külön az axiómákról. Az másik nap.)
    Tehát, mivel Einstein állandóját a világegyetem tágulása lerombolta, mint kísérlet, ezért nem került bele a fizika könyvébe. Így az állítás igaz maradt.