#95
Az igazságosság nehéz dolog, több oldalról is lehet - és kell is - nézni. Jelen esetben csábító azt hinni, hogy a tisztán használatarányos fizetés az igazságos, de van egy másik szempont is.
Az utak ui. nem csak úgy készen pottyannak le az égből, hogy már csak karbantartani kelljen őket, hanem meg kell őket építeni. A régiek már amortizálódtak, de az újaknak az építése nem kevés pénz. Vagyis már önmagában az érték, hogy az út OTT VAN, bármikor használható. Más közműveknél gyakori a használatarányos díjon felül belépési díjat vagy alapdíjat (előfizetési díjat) szedni, amely a létrehozás költségét fedezi ill. elismeri a rendelkezésre állás pénzben is meghatározható értékét.
Erről az oldalról nézve a tisztán használatarányos útdíj sem igazságos, mert aránytalanul kedvez az utakat keveset használóknak. Ennél talán még igazságosabb lenne egy kisebb alapdíj (az eddigi fix útdíj erősen csökkentett formában) vagy a degresszív kilométerdíj bevezetése. Így arányaiban többet fizetnének az utat keveset használók, ám még mindig kevesebbet, mint az eddigi fix útdíj vagy a sokat autózók.