shabba#5
Itt valami nagy félreértés lehet. A dotcom válság után pont hogy visszaesett a tenger alatti kábelek telepítése üteme és ez épp az utóbbi években kezd újra normalizálódni. Idén és tavaly több új kábelt fektettek le mint az elmúlt tíz év során bármely másik évben. És az elkövetkezendő évekre is rengeteg már bejelentett project elkészítése van folyamatban amelyekről folyamatosan lehetett olvasni a netes sajtóban.
Itt egy ábra az elmúlt tíz év tenger alatti kábel fektetések számosságáról:
És az elmúlt évek során nem csak a lefetetett kábelek számossága növekszik, hanem a meglévő kábeleken nyújtható kapacitásokat is tovább bővítik. A régebbi kábeleken Nx10Gbps-es kapacitásokat alakítottak ki, de újabb technológiákat alkalmazva a jővőben 10Gbps-ről át lehet térni 40 később pedig 100Gbps-re.
Így a kábelszálak számosságának növelésével és az egységnyi kábelszálon átvihető kapacitás további növelésével a jővőben ugyanúgy biztosítható a kellő kapacitás, ahogy ez az elmúlt évtized során sem okozott gondot.
Az árak esetleges emelkedését egészen más tényező indukálhatja. Anno a dotcom váltás idején rengeteg tenger alatti kábelt fektettek le, ráadásul a DWDM technológia megjelenésével ezeken akkora szabad kapacitások voltak kialakíthatók ami gyakorlatilag eladhatalan volt. 1xűen túlkínálat volt a piacon ami alaposan lenyomta az árakat. Ráadásul a dotcom váltság idején rengeteg kábelt birtokló cég ment csődbe, akiket mások az infrastruktúrájukkal gyakorlatilag bagóért vásároltak fel. Így igen csekély befektetés mellett jutott hozzá sok cég gerinc infrastruktúrához, ami mellett a túlkínálat egyébként is nyomott árszintjét 1xűbb volt bevállalni.
Idővel ahogy a netes kapacitások nőttek a korábban alapos túlméretezéssel kiépített kábeleket is kezdték betelíteni. Ahogy egyre kevesebb feslegesen nagy tartalék maradt szabadon úgy a nyomott árszint fenntartásának kényszere is megszünt, ez pedig fefelé viheti az árakat. Persze ahogy telítődnek a kapacitások új kábeleket fektetnek le, de ezek már piaci alapon, piaci árszinten készülő beruházások, nem pedig begóért felvásárolt infrastruktúrák, ami az árban is meg fog mutatkozni. Értelemszerűen a kapacitások tervezésénél is ésszel járnak el kiépítők, nem szándékoznak olyan piaci körülményeket teremteni ami egy túlkínálat miatt mélyrepülésbe vinné az árakat, hisz ez veszélyeztetné a beruházásaik megtérülését.