• halgatyó
    #146
    Mit értesz "időközben elbomlott atomok" alatt?

    Ha a bomlástermékeket (úgynevezett "leányelemeket"), amelyek szintén radioaktívak, akkor azokat figyelembe vettem (azért számoltam a tórium esetén 6, az urán esetépn 8 db alfa bomlással.)

    Az atomsúly csak az alfa bomlás során változik, mégpedig 4-gyel csökken. A béta bomlás hatására 1-gyel nő a RENDSZÁM (az atomsúly változatlan marad) a gamma-foton kibocsátása nem változtatja egyiket sem.
    (Bocs, hogy ilyen nyilvánvaló dolgokat írok, de mások is olvashatják, akiknek esetleg új.)

    A köpenyben keletkező hő 2 úton tud eltávozni:
    -- a kérgen keresztül, hővezetéssel,
    -- a vulkáni tevékenység során.

    Az előbbi esetben az általam számítottnál teljes biztonsággal magasabb lesz a hőáramlás mértéke, ha mondjuk nem csak a 30-40 km vastag kérget számolom, hanem mondjuk 2000 km vastag olvadt réteget is.
    Ha azonban a szilárd kérget csak 5 km vastagnak tételezem fel, az már 150-200 km vastag külső réteg hőtermelését tudná elvezetni.

    A vulkáni tevékenység valószínűleg sokkal elterjedtebb a Földön, ugyanis az óceáni hátságokon (remélem jól írtam) ahol a kéreg szétválik és távolodik, vízalatti vulkánok láncolata húzódik sok ezer (jópár tízezer?) kilométer hosszan.
    (ezt most emlékezetből írtam, valami könyvben olvastam, de megpróbálok utánanézni az interneten)