• muerte2
    #29
    Hmm. Erdekes. A "nyugati" orszagok is raebredtek arra, hogy mara sajnos nem a papir meglete es nve szamit hanem atudas. Leven hogy mara mar a papir meglete semmire nem garancia. Nem azt sajnalom hogy erre rajottek, hanem hogy muszaly volt nekik atertekelni a dolgokat. Anno elkezdtem foiskolai tanulmanyaimat es eleinte furcsaltam a dolgokat, a masodik szemeszterben mar teljesen feleslegesnek tartottam az egeszet. Minden lenyeg volt csak az nem, hogy a tudasanyagot ami valojaban fontos megkapjuk. Tisztelet a tanarok azon reszenek, akik komolyanvettek a feladatukat es szigoruan koveteltek is. Sajnos nem sok volt beloluk. Volt a fiatal aki leszarja csak legyen alairasod hogy jofej llegyen a menzabulikon, voltak akik a penzt termeltek a sulinak es elore lefektetett szazalek mehetett at egy egy vizsgan, valamint a nehany tenyleg tanitani akaro tanar. Nem lattam ertelmet es soha nem bantam meg hogy ott hagytam. Latom mit tudnak az ismerosok akik elvegeztek es mit tudnak kezdeni vele. Mindkettore a SEMMIT a legtalalobb. Dolgoztam egy cegnel, ahol megjelent egy 2diplomas friss srac, muszinf es infotanar diplomakkal, ott kuldte el a fonokom, amikor a telepits egy XP-t a gepre feladatnal megkerdezte miert nem boot ol CD rol es hogy MI AZ A BIOS? Itt lementunk hidba. Mondjuk azota kis protekcioval BM ben oktat infot. OKTAT.... Bar talan Paint, Office csomag meg megy is neki. Szamtalan ilyen peldat latni egyre tobbet. A barataim egy resze mire elvegezte a sulit nekem mar olyan referenciam volt amivel mindenhol sokkal nagyobb eselyekkel indulok mint ok. Mindig mindenhol a kovetkezo kerdessel talalkozok. Tudod vagy nem? Senkit nem erdekel tanultad e van e papirod rola. Ertessz hozza? Ha igen gyere, ha nem, szevasz.
    Kitermelunk egy rahedli nagyreszben felesleges semmire nem hasznalhato diplomas embert aztan csodalkozunk hogy nincs az orszagban szakmunkas. A nemetek is rajottek erre, jogiegyetemrol mentek arcok automata feltoltonek, mert nem volt mas lehetoseguk, szakmunkahoz meg nem ertettek. Valtoztatnak. Mi mikor tesszuk?
    Magyarorszagon nem letezik az Ausbildungsplatz fogalma ami szakmai kepzesek eseten a valos munkaba tanulast biztositja, baluk minden kepzesnel letezik a doog, itthon sajnos nincs ilyen, ami van kotelezo, az meg semmire sem eleg. Naluk egy alap szakmai kepzes 3ev, ennek majdnem fele gyakorlat, a manus aki kijon az iskolabol tud is valamit a gyakorlatban utanna.