#6
@Kornan: Nem divat, és nincs is erről szó. Nem utálom, hiszen rengeteg tőlük származó dolog nélkül ma már elképzelhetetlen lenne az életünk. Viszont lássunk objektívan. Ők a világ egyik szuperhatalma, nem pedig a szuperhatalom. Éppen ezért nem szép dolog tőlük, hogy úgy próbálnak mindent beállítani, hogy minden szép és jó dolog a világon tőlük származik, az összes rossz dolog pedig a világ többi részéről. Hogy csak egyetlen példával éljek: nem hiszem, hogy a világon bármely ország jobb lenne a mikroelektronikában Japánnál. Ennek ellenére mégsem gondolják úgy, hogy a napfény is az ő seggükből jön, ellentétben az USA-val.
@SuspiciousC: igen, a fanyalgók belegondolnak. Tényleg óriási munka, éppen ezért nem szabad azt egy vagy akár 7-8 nemzetnek kisajátítani, mert soha nem érnének a végére. Ha már világprojektről van szó, akkor abba bizony minél több nemzetet be kell vonni, és ki-ki csinálja meg a saját részét. Ezt másképp nem lehet. Most megint a Google Earth-tel fogok példálózni, de az a projekt remek példája annak, hogy a világon mindenki a saját háza táján sepreget, és amit csinál (pl épületmodellezés, fotózás, cikkek írása), azt berakja a közösségbe. A Wikipedia adatbázisa sem lehetne ilyen elképesztően nagy, ha azt csak bizonyos bennfentesek szerkeszthetnék. Ellenkezőleg. Mindenki írhat bele, persze bizonyos minimális feltételeknek meg kell felelni, de így a munka oroszlánrészét a hétköznapi emberek végzik el, mert nem kell hozzá különösebb szakképesítés.
A könyvek digitalizálásához még annyi sem kell. Kell egy db szkenner, egy karakterfelismerő program, és egy szövegszerkesztő, amivel a hibásan felismert karaktereket kijavíthatjuk, és természetesen egy kis elhivatottság. Ezt manapság egy kisiskolás el tudja végezni, és máris mehet az anyag a Világkönyvtár archívumába.